Smart City a Pardubice: Velké nic na 170 stránkách

Pardubice jsou jedním z měst, kde agendu Smart City plně ovládli lidé spojení s hnutím ANO. Zatím ale utrácejí jen za studie. Strategie Chytrého města dodnes schválená nebyla. Znovu přijde na program až koncem září.

V Pardubicích to politici ANO pojali velkoryse. Obsazením klíčových pozic v agendě Smart City získalo hnutí absolutní moc nad veřejnými penězi a dotacemi pro jednotlivé projekty.

Jak to Babišovi lidé provedli v praxi? Radnice vedená právě primátorem Martinem Charvátem z ANO vybrala jako partnera pro přípravu konceptu firmu Smart City Point. Firmu ovládanou opět lidmi z ANO.

Jejím ředitel byl Tomáš Krátký, někdejší regionální manažer hnutí ANO a dnešní šéf správní rady firmy. Společnost zakládal tehdejší zastupitel za ANO Karel Hron.

A aby toho nebylo málo, když jsme psali o Smart City Point poprvé, ve vedení firmy byl i  primátor Charvát a jeho náměstek Jan Řehounek, oba z hnutí ANO.

Jak k tomu tehdy poznamenal na iDnes.cz Jiří Čáslavka z opoziční TOP 09: “Pravda je taková, že v Pardubicích má hnutí ANO připravenou strukturu na tunelování veřejných peněz na Smart City řešení.”

Primátor Charvát jakoukoli kritiku odmítal s tím, že možná lidé z ANO sedí na klíčových místech, ale rozhodování je pod kontrolou i lidí z jiných stran. “Smart city není v Pardubicích soukromý byznys,” tvrdil Charvát ve svém stanovisku.

Snímek z facebookového profilu Smart City Point. Píše se u něj, že chytrým městům fandí i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na snímku s Tomášem Krátkým, náměstkem pardubického primátora Janem Řehounkem a Jiřinou Klčovou (všichni ANO).

Martin Charvát přitom narozdíl třeba od své pražské kolegyně Adriany Krnáčové je uznávaným primátorem. A opozice se shoduje  tom, že jestli jej lze za něco kritizovat, pak je to právě agenda Smart City.
“Charvát je objektivně vnímaný jako úspěšný primátor. Oodařilo se mu  pár projektů, které Pardubice posunuly, takže v následujících volbách je favoritem. Smart City je podle mě jedna z mála věcí, kde kritizovatelný je,” komentuje to výše citovaný bývalý šéf pardubické TOP 09 Čáslavka.
S jeho kritikou postupů ANO v agendě je přitom spojena ještě jedna historka. Poté, co veřejně mluvil struktuře nachystané na nekontrolované vyvádění peněz, dostal předvolání na policii. Anonym na něj podal trestní oznámení, pro údajnou pomluvu.
“Byl jsem na policii a ten komisař říkal, že to je vlastně docela nestandardní. Protože on by to odložil jako vágní trestní oznámení, ale že to přišlo z Hradce z Krajského státního zastupitelství a že to nemohl hodit do koše. Nakonec se to odložilo. Ale je to další podivnost, že někomu to za to stálo. Asi abych do toho nešťoural,” dodává Čáslavka.
Poté, co byly vazby v pardubickém Smart City popsané a zveřejněné, aktivity v agendě zjevně zamrzly. Jak uvádí z Iveta Koubková z kanceláře primátora: “Město za poslední čtyři roky do projektu Smart City investovalo 92 000 Kč bez DPH za vyhledávácí studie skladovacích věží v roce 2006, a k tomu 160 000 Kč ročně za provoz energetického dispečinku, což koresponduje s částkami za jednotlivé projekty.”

Pardubice například do dnešního dne nemají schválenou strategii Smart City. Na programu zastupitelstva už byla v březnu, autoři ji ale musí dopracovat. Její schvalování je naplánované na konec září.

To, co zatím zastupitelé dostali na stůl, přitom i přes svůj značný rozsah 174 stránek zcela přesvědčivě nevyznívá. Redakce nechala strategii prozkoumat experty na IT a veřejné zakázky a jejich názor byl shodný. “Je to nic proti ničemu. V podstatě z toho nevyčtete nic, dokud nespustí jednotlivé projekty,” popsal jeden z oslovených.

Podobně mluví po prozkoumání i šéf protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka: “Úplně nevím, jak to hodnotit. Obecně dnes města každý modernizační prvek označí za smart, podivná móda. V tom dokumentu je hodně projektů, vypadá to ambiciozně. Důležitá ale bude cena, u každého případu řešit zvlášť hodnotu za peníze, propojení se stávajícími systémy.”

Shodují se tak i s názory pardubické opozice. “Připravovaný dokument Strategie Smart Cities města Pardubic bohužel připomíná spíše výčet produktů k zakoupení, než podrobnou analýzu potřeb města nebo stanovení priorit pro využívání nových přístupů a technologií pro zlepšení života obyvatel. Byl bych nerad, aby se nakonec v Pardubicích začaly například jen nakupovat předražené lavičky s wifi, protože to pouze kazí jméno opravdu chytrým řešením, která Smart Cities projekty nabízí,” uvedl na adresu koncepce současný šéf pardubické TOP 09 Michal Pilař.

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.