Snaha udávat tón je tu zesměšňována a nálepkována, říká nejvlivnější muž sportu

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. A hlavně nejvlivnější osobnost českého sportu. Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, obsadil v žebříčku “TOP 10 ve sportu”, který sestavil deník Neovlivní.cz, první příčku ». A je také první z řady osobností, které odpověděly v redakčním dotazníku na několik otázek o uplynulém roce. Jaký byl, a jaký rok nás čeká?

1. Koho byste označil jako osobnost, která během uplynulých 12 měsíců nejvíc udávala tón dění v Česku? A jakým směrem Česko směrovala – pozitivním nebo negativním?

Tón dění v Česku již dávno neudávají politici, kam nejspíš směřuje vaše otázka. Politici už nejsou dirigenty, co udají základní tón orchestru a hrají podle not svých volebních programů. Tón udávají média a nejrůznější průzkumy, jimž se politici přizpůsobují. Politici mění tempo a tóny podle toho, jak se publikum za jejich zády tváří a rychle uzpůsobují hru tomu, jak a kdo v zadní řadě sálu zakašle. V Česku není žádná politická osobnost, kromě prezidenta Zemana, která by udávala tón dění v zemi, nebo se o to snažila. Veškerá snaha kohokoliv kdykoliv udat tón je okamžitě přehlušována, umlčována, zesměšňována, nálepkována, relativizována, znevažována, zpochybňována. Jako bychom se jakéhokoliv čistého tónu báli. Tím odpovídám i na druhou část Vaší otázky. Česko nesměrovalo v uplynulém roce nikam. Snad je to pozitivní zpráva.

Mohlo by vás zajímat:

Miroslav Jansta
» Kdo je Miroslav Jansta, číslo jedna ve světě českého sportu
» 1. díl rozhovoru s Janstou: Lídry s vizí v politice nevidím
» 2. díl rozhovoru s Janstou: Vše stojí na lobbismu
» TOP 10 vlivných ve sportu

2. Jaká největší změna se podle vás v české společnosti za rok 2015 udála?

Trochu zmizela ona pověstná “blbá nálada”. Jen zatím lidé většinou neví, kam, obrazně řečeno, napumpovat nově okysličenou krev, zda do racionality mozku, nebo vášní srdce, či kam napřít sílu svých rukou. Souvisí to s mojí odpovědí na Vaši první otázku. Lidem schází idea, za níž by šli, smysl, který účelně naplní jejich bytí. Lidé se těžko rozpomínají i na mantinely, které jim pro jejich úsilí vytyčili jejich předkové. V plném nadechnutí též lidi svazují obavy z jiné kultury, kterou přináší islám, stejně jako pocit ohrožení bezpečnosti a svobody v té podobě, na niž jsme byli dosud zvyklí.

3. Kdybychom stejnou otázku posunuli o patro výš: Jaká událost podle vás během letoška změnila svět?

Jednoznačně je to migrační krize. Nastavila naší společnosti nemilosrdné zrcadlo. Pokřivený obraz nás samotných a našich dějin je v něm zobrazen jako ve slabikáři.

4. Co vám v roce 2015 udělalo největší radost v profesním/osobním životě?

Jsem rád, že se naší advokátní kanceláři Jansta-Kostka podařilo nalézt několik výrazných mladých právnických osobností, mám radost z jejich zrání i z chutě učit se čím dál tím těžší právní řemeslo. Jako předseda České unie sportu, největšího českého sportovního spolku, mám spíš trpkou radost, že se nám podařilo udržet při životě český sport na úrovni jeho základních článků, tělovýchovných jednot a sportovních klubů, navzdory likvidačním snahám státu. Mám radost z úspěchů nymburského basketu. Žádná z těch radostí by nebyla, kdybych neměl radost ze své rodiny, dcera je v první gymnazijní třídě a to jsou pro ni i pro rodiče asi ta nejradostnější léta.

5. Kdo podle vás bude klíčovým hráčem ve světě v roce 2016?

Doufám, že nikdo. Jakmile si poslední léta kdokoliv začal hrát na “klíčového hráče”, nevedlo to k ničemu dobrému. Doba planetárních hegemonů je pryč. A buď se současné mocnosti dohodnou, nebo nás čeká cesta do pekel. Klíčovými budou ti, kteří se dokáží dohodnout.

6. Stejná otázka pro Českou republiku: “Čí” rok nás podle vás čeká?

Ničí. Příští rok budou krajské volby. A tak se nikdo nebude chtít k domácím tématům vyhraňovat jednoznačně, nikdo se nedokáže postavit k nějaké věci čelem. A ve vztahu k zahraniční politice bude naše reprezentace dál lavírovat mezi přáním, názory a zájmy mlčící většiny a unionistickými nesmysly.

7. Pokud byste si měl tipnout tři věci, které nás potkají v roce 2016, jaké to budou?

Až spojenci-nespojenci vyhážou všechny bomby ze skladů a dojdou jim patrony, očekávám dohodu o Sýrii. Za druhé se budou hledat ony desetitisíce migrantů, kteří beze stopy zmizeli neznámo kam v Schengenském prostoru a budeme si klást otázku, proč nenastupují na ony statisíce slibovaných volných míst na trhu práce. Za třetí, lidem stále nedojde trpělivost s politiky, kterým jsou předvolební sliby jen součástí předvolební show. A jako přívažek každý rok tipuji, že ať předpovídá kdokoliv cokoliv, dopadne to stejně vždycky jinak. Přiletí odněkud pověstná “černá labuť” … a všichni se diví, že jsme zase nebyli připraveni.