Soud o Mynářovu prověrku začne těsně před Vánocemi

Už pět let dokáže jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta – kancléř Vratislav Mynář – fungovat na Hradě i při zahraničních cestách bez bezpečnostní prověrky. Zemanův kancléř ji nikdy nezískal, Národní bezpečnostní úřad mu ji odmítl vydat. Mynář se obrátil se žalobou na soud, který ji začne projednávat nyní před Vánocemi.

Vratislav Mynář usedl do čela prezidentské kanceláře v březnu 2013. Teprve o třičtvrtě roku později požádal o prověrku na stupeň utajení Přísně tajné. Další rok trvalo, než dodal Národnímu bezpečnostnímu úřadu všechny požadované dokumenty.

V září 2015 pak NBÚ rozhodl, že Vratislav Mynář nemá na prověrku nárok. A zamítl i jeho rozklad.

Prezident Miloš Zeman už zjevně přestal Mynářovu prověrku řešit. Původně sice tvrdil, že bez prověrky Mynář musí ve funkci skončit. Pak začal říkat, že počká na všechny kola odvolání. “A pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, pak samozřejmě dodržím slovo, které jsem dal,” prohlásil.

Potíž je, že kancléřova správní žaloba ležela na soudu skoro tři roky, než bylo nařízení jednání. Mynářův případ zkrátka nebyl hodnocen jako přednostní a musel počkat, až na něj dojde řada. Městský soud v Praze patří ve vyřizování správních žalob mezi ty nejpomalejší.

A na Vratislava Mynáře tak došla řada teprve nyní. Městský soud nařídil projednání případu na týden před Vánocemi. “Termín je 19.prosince,” uvedla mluvčí městského soudu v Praze Markéta Puci.

Prezidentův kancléř by měl mít prověrku proto, aby se mohl seznamovat s důvěrnými informacemi, které Hradu posílají třeba tajné služby. Jde také o to, aby se v blízkosti hlavy státu neobjevoval někdo, kdo může být díky své minulosti třeba vydíratelný.

Důvody, proč Mynář u NBÚ neuspěl, jsou tajné. Z neoficiálních informaci, které pronikly do médií, vyplývá, že jde hned o několik věcí: roky stará nehoda, při níž měl být kancléř opilý. Nejasné vlastnictví pozemků, na kterých podnikal a držení anonymních akcií.