Střelec si na jaře registroval sedm zbraní. Nikoho to nezarazilo

Policisté a lidé z tajných služeb zjišťují, jak jim mohly plány studenta uniknout. A zda mu někdo při masakru nevedl ruku.

Student filozofické fakulty David Kozák, který má podle policie na svědomí nejhorší masovou vraždu v historii, si letos na jaře registroval hned sedm různých zbraní. Podle informací Neovlivní.cz se tak stalo v relativně krátkém časovém úseku.

Nikomu to ale nepřišlo divné, nikomu to nestálo za důkladnější studentův screening či dlouhodobější monitoring.

Ilustrace: FotograFFF / Shutterstock.com

Registraci zbraní provádí policie, která údaje shromažďuje v jednom systému. Protože měl David Kozák platný zbrojní průkaz, s registrací nebyl žádný problém. Nikoho takový počet zbraní nezarazil, i když nebyl členem žádného sportovního či mysliveckého spolku. A nerozeběhla se tedy žádná prověrka studenta ze strany policie či tajných služeb.

“Sedm zbraní koupil letos na jaře. Systém není nastavený na to, aby spustil alarm, když si někdo zaregistruje takové množství zbraně během krátké doby,” potvrdil zdroj obeznámený s případem.

Mezi zaregistrovanými zbraněmi byly pistole, ale také samopal a brokovnice. Konkrétně šlo podle zjištění Neovlivní.cz legendární samopal české výroby Škorpion 61, pistole Glock 47 a 45, brokovnice Francolin Guardian, pistole Beretta 71 a SIG Sauer P322 a opakovací pistoli Savage Arms 110 PCS. Právě tu pak použil při střelbě na univerzitě, kam sám chodil na filozofickou fakultu.

“Šlo o solitérního střelce bez trestní minulosti, zbraně držel všechny legálně,” podotkl k tomu ministr vnitra Vít Rakušan, který bez bližších podrobností potvrdil, že policie při zásahu objevila větší množství zbraní.

Na dotaz redakce, zda masakr na univerzitě povede k důkladnější kontrole lidí, kteří si najednou nahlásí větší množství zbraní, zatím ministr neodpověděl.

Paralelně s případem se podle zjištění Neovlivní.cz rozbíhá také vyšetřování, jak se mohlo stát, že plány studenta zůstaly bezpečnostním složkám utajeny. Kromě policie jde primárně o záležitost tajné služby BIS, která má odhalování podobných akcí v popisu práce.

Policejní prezident Martin Vondrášek totiž zmínil síť Telegram, kde se na účtu se studentovým jménem objevily už v předchozích dnech informace o tom, že se chystá střílet. Byly psány azbukou v ruštině. Zatím ale policejní experti nepotvrdili, že jde skutečně o účet studenta. Není tedy jasné, zda příspěvky o plánování masakru tam zveřejňoval právě on. “Musíme prověřit celý profil a vyhodnotit informace,” řekl šéf policie.

Spolu s tím bezpečnostní experti pátrají v rodinném zázemí studenta. Jak už jsme uvedli, střelec ve čtvrtek nejprve zavraždil v rodinném domku na Kladensku svého otce a teprve pak vyrazil do centra Prahy na univerzitu. Jeho otec byl dlouholetým zaměstnancem ruzyňského letiště, kde měl na starost bezpečnost.

“Byl jedním z desítek řadových bezpečáků. Procházel samozřejmě dvakrát do roka prověrkou, ale ta není zaměřená na zkoumání rodinných záležitostí. A nebylo nám známo, že by sbíral zbraně nebo někam chodil střílet,” uvedl v rozhovoru s Neovlivní.cz jeden z jeho šéfů.

Dodal, že se v práci nevědělo ani o žádných sporech, které by se synem měl. Nepatřil mezi problémové zaměstnance, byl ale typem člověka, který dokázal strhnout dav. “Byl to tahoun,” dodal k otci střelce.

V rodinném domě na Kladensku policie objevila i funkční nástražný systém. Podle informací Neovlivní.cz šlo o podomácku sestrojené zařízení z plynových lahví, těkavých látek a žehličky. Jeho sestrojení policie připisuje rovněž střelci. Nyní pátrá, kde student sehnal návod. Nebo – jestli mu někdo neradil a nestál v pozadí.

Ministr vnitra Rakušan sice tvrdí, že šlo o akt izolovaného jedince, jeho detailní profil včetně vztahové mapy ale dosud nejsou hotovy. Teprve se na něm začalo pracovat. V praxi to znamená, že experti sesbírají a protřídí všechny informace z mobilů, počítačů, sociálních sítí a vyslechnou jeho okolí. Teprve pak bude možné říct, jestli šlo skutečně o duševně vyšinutého osamělého střelce.

Policie přitom večer oznámila, že kromě masakru ve škole a zastřelení otce, studenta podezřívá i z nedávné vraždy muže a kojence v Klánovickém lese. “Jsem přesvědčen o tom, že šlo o zcela náhodně vybrané oběti člověkem bez jakékoliv trestní minulosti,“ konstatoval policejní prezident Vondrášek.

Zdroj náhledové foto: FotograFFF / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email