© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kdo jsou ženy, které nově do vedení sportovní agentury Hniličkovi nadiktoval premiér Babiš
Byla to blesková výměna. Jen co Milan Hnilička ustál aféru s návštěvou mejdanu teplického kmotra Bendy, odvolal v pátek dva klíčové muže sportovní agentury Michala Janebu a Ivo Lukše. A místo nich do pozic místopředsedkyň jmenoval dvě ženy: Markétu Kabourkovou a Soňu Bergmannovou.
Podle zdrojů z agentury to ale nebyl Hniličkův nápad. Jmenování obou žen mu na osobní schůzce podle zjištění Neovlivní.cz nařídil přímo premiér Andrej Babiš.
“Milan přišel s tím, že to tak udělat musí. Nečekal to. Šel za premiérem na normální pracovní poradu, aby řešili dotace do sportu. A dozvěděl se, že má vyhodit Janebu s Lukšem a místo nich jmenovat Kabourkovou a Bermannovou,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj ze sportovní agentury.
Oficiální stanovisko Hniličky nicméně zní: rozhodl jsem sám.
“Jmenování a odvolávání místopředsedů Národní sportovní agentury je podle zákona o sportu výhradně v gesci předsedy Národní sportovní agentury. Nikdo jiný tuto pravomoc nemá, tudíž zapojení třetích osob do tohoto procesu mohu vyloučit,” reagoval na dotaz Neovlivní.cz mluvčí agentury Jakub Večerka.
Milan Hnilička tedy vzal jmenování obou žen na sebe. Každopádně obě ženy mají k Babišovi blízko a s oběma se pojí kontroverzní příběhy.
Soňa Bergmannová, ještě pod původním jménem Křítková, před lety pracovala jako ředitelka strategické komunikace holdingu Agrofert. Kabourková se zase podle zdrojů zevnitř agentury chtěla stát místopředsedkyní NSA dlouhodobě a jednala o tom i s premiérem.
Studie na křečka
Soňa Bergmannová po odchodu z Babišova holdingu působila v několika státních úřadech – například na ministerstvu průmyslu či VZP. Jeden čas dokonce řídila Ředitelství silnic a dálnic. A to v době, kdy už resort dopravy ovládalo hnutí ANO.
Bergmannová tehdy podle médií coby ředitelka podepsala spornou zakázku na studii na výskyt křečka na trase plánované dálnice D49. Jak tehdy napsala zlínská redakce MfDnes, podle expertů byla studie za 2,4 miliony až dvacetinásobně předražená.
„ŘSD nalezlo v zakázce vážná pochybení a nedostatky. Po dohodě s dodavatelem bude krátit cenu,“ citoval tehdy list mluvčího silničářů Jana Rýdla.
ŘSD se tedy sice po odchodu Bergmannové rozhodlo částku vymáhat zpět, bývalá ředitelka z toho ale nakonec žádné popotahování neměla. K zakázce se nikdy nevyjádřila.
Stejně jako nyní neodpověděla na dotazy Neovlivní.cz, jak se ocitla v Národní sportovní agentuře.
Personalistka Kabourková
Její nová kolegyně z vedení NSA Markéta Kabourková zase vyvolala rozruch v době, kdy řídila Správu účelových zařízení ČVUT. Během krátké doby dokázala úřad, který spravuje například koleje, menzy a sportovišt, přivést k personálnímu rozvalu.
“Za čtyři měsíce dokázala SÚZ zdecimovat tak, jak se to dosud nikomu nepovedlo. Likviduje, co fungovalo dobře – např. elektronicky zabezpečené minitendry pro zakázky malého rozsahu do 500.000 Kč, které vnesly do těchto zakázek přehled a transparentnost, zrušila a zakázala je používat, i když díky nim SÚZ ušetřil nemalé peníze, ostatně to může doložit kdykoliv pracovník OSÚO, který to měl na starosti,” napsal v roce 2016 tehdejšímu rektorovi ČVUT Petrovi Konvalinkovi dlouholetý zaměstnanec zařízení Václav Svoboda.
Autenticitu dopisu nyní na dotaz Neovlivní.cz potvrdil. “Nezměnil bych na tom ani slovo. Ta paní tedy Správu účelových zařízení zcela rozložila,” uvedl Svoboda, který tehdy kvůli Kabourkové svojí práci po devíti letech sám raději opustil. “Kromě toho, že personálně nezvládala, navíc pomalu každý krok konzultovala s externím právníkem Ladislavem Hradilem, který tak fakticky řídil zásadní kroky úřadu,” dodal Svoboda.
Zmíněný Ladislav Hradil v minulosti působil jako generální konzul ve Lvově a svůj post musel opustit po aféře s udělováním víz na Ukrajině. A spolu s Kabourkovou pak figurovali v případu zakázek ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně.
A stejné výhrady jako bývalý podřízený Kabourkové Svoboda formuluje i tehdejší rektor ČVUT Konvalinka, který dokonce šéfku SÚZ odvolal a propustil.
“Po ukončení zkušební doby a uzavření pracovní smlouvy na dva roky, začaly komplikace v komunikaci. Ing. Kabourková omezovala naši komunikaci, neplnila moje příkazy, ukončila pracovní poměr více než 30 pracovníkům SÚZ, odmítla mě o svých personálních krocích předem informovat, obstruovala internímu auditu a vznikly další rozpory. Také ona nastoupila do pracovní neschopnosti, ale v jejím průběhu vypsala veřejnou zakázku na úklidové služby za 51,4 mil. Kč, k čemuž neměla pravomoc. V srpnu 2016 mi bylo zřejmé, že Ing. Kabourková řízení SÚZ nezvládla, rozhodl jsem se ji odvolat z funkce. To se po obstrukcích ze strany Ing. Kabourkové podařilo až 13. 9.,” napsal v roce 2016 Konvalinka členům akademického senátu ČVUT.
Dnes k tomu bývalý rektor říká, že právě kvůli své osobní zkušenosti Milana Hniličku před Markétou Kabourkovou varoval. “Potkával jsem ji ve společnosti Milana Hniličky na jednáních, která se týkala sportu. Hniličkovi jsem popsal svoji zkušenost. Právě proto, že ode mne znal její profesní historii, její jmenování místopředsedkyní NSA mne zaskočilo,” řekl v rozhovoru s Neovlivní.cz Petr Konvalinka.
Sama Markéta Kabourková o své minulosti zjevně mluvit nechce. Redakce jí doručila otázky emailem, následně zkoušela volat přes mobilní telefon a zaslala dotazy ještě skrze sms. Nová místopředsedkyně sportovní agentury ale ani na jeden pokus získat její vyjádření nereagovala.
NSA: Jsou nejlepší
K dispozici je tak pouze stanovisko sportovní agentury. Obě ženy jsou podle oficiální zprávy ty nejlepší z nejlepších. Kabourková v Hniličkově úřadu působila již dříve v pozici jeho poradkyně. Bergmannová pak od května 2020 působila ve funkci vedoucí IT a komunikace a poté Hniličkovi vedla kancelář.
“Soňa Bergmannová ze svých předchozích manažerských pozic přináší zkušenosti s řízením organizací a zavádění funkčních procesů. Agentura je stále ještě ve stádiu vzniku. Jejím cílem je v řádu několika málo měsíců dokončit nastavování veškerých postupů tak, aby agentura fungovala rychle a efektivně,” uvedl k jejímu jmenování mluvčí agentury Večerka.
A co se týče Kabourkové, příběhy z jejího minulého působiště agentuře nevadí. Důležité pro NSA je, že spor o výpověď s ČVUT podle svých slov vyhrála. “Markéta Kabourková je odbornicí na dotační programy. Zná fungování Národní sportovní agentury i agendu financování sportu velmi podrobně. Soud pravomocně rozhodl, že výpověď paní Kabourkové z ČVUT byla neplatná. Tudíž jediný, kdo porušil zákon je ČVUT a soud dal paní Kabourkové pravomocně za pravdu.”
Bývalý rektor Konvalinka pak k tomu podotkl jediné: “Nejednal bych tehdy jinak. Svůj názor na paní Kabourkovou jsem nezměnil.”
ČTĚTE TAKÉ: Za kulisy párty u kmotra. Hraje se o sportovní miliardy
Zdroj náhledové foto: Facebook NSA