USA potvrzují závěry českých expertů: čínská kyberšpionáž je na vzestupu

Česká republika a celý demokratický svět se čínské rozpínavosti, která je podpořená kolonizačními schopnostmi a v podstatě neomezenými zdroji, nedokáže bránit. 

Nejnovější zprávy amerických bezpečnostních složek upozorňují na zesilující aktivity čínské kyberšpionáže. Zjištění před pár dny zveřejnila televize CNN. S odkazem na FBI uvedla, že čínští hackeři jsou aktivnější než hackeři všech ostatních zemí dohromady.


Ilustrace: Shutterstock

“Elitní hackerské skupiny letos zvýšily svou aktivitu a zaměřily se na citlivá data držená společnostmi a vládními úřady v USA a desítkách dalších zemí,” uvádí CNN.

Před pár lety sice hackerské skupiny napojené na čínské vládní kruhy utrpěly zásahem Američanů těžké ztráty, mezitím už ale vyvinuly nové nástroje a upravily taktiku.

Zjištění zahraničních expertů přesně korespondují s poznatky jejich českých kolegů. V zářijovém časopise Neovlivní.cz jsme popsali, jak narůstá aktivita hackerských skupin z Číny v posledních měsících.

Například srpnová analýza české společnosti ComSource ukázala, že v červenci už druhý měsíc v řadě rostl počet takzvaných DDoS útoků na tuzemské firmy. (Jde o kyberatak, který zjednodušeně řečeno „zahltí“ systémy dané společnosti a vyřadí ji z provozu.) Souběžně ale často pod krytím DDoS útoku probíhají další pokusy o průnik přímo k datům společnosti.

„Statistiky skutečně ukazují, že přibylo útoků směřujících z Asie, konkrétně je to z Číny a Jižní Koreje. Nejčastějším cílem byli poskytovatelé e-shopů a zpravodajské weby,“ uvedl Petr Kadlec ze společnosti ComSource.

K motivům útoků chybí dostatečné informace. Podle samotné skladby terčů lze ale usuzovat u zpravodajských webů na politické pohnutky a u e-shopů na byznys. „Pokud to byly útoky na e-shopy s elektronikou, tak bych si je dovolil dát do souvislosti s tím, že zkrátka chtějí prodávat jinak, jinde a za jiné peníze,“ dodal Kadlec.

A proč se tomu vůbec věnovat a znepokojovat? Současně s rostoucí aktivitou čínských hackerů totiž nepřichází adekvátní odpověď ze strany demokratického světa. A účinně se bránit neumí ani Česká republika.

Boj s čínskými hackery a konkrétní nebezpečí pro každého z nás jsme popsali v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email