Tajná operace: Bezpečnostní složky zkoumají klimatické aktivisty

Policie a tajné služby prověřují zázemí a financování Poslední generace, píše časopis Neovlivní.cz.

Bezpečnostní složky spustily hned v několika zemích operaci, která má odpovědět na otázku, jestli jsou pro společnost nebezpeční klimatičtí aktivisté z organizace Poslední generace. Ta působí i v České republice.

“Němci už nás oslovili. Nyní jde o sběr dat z prostředí,” potvrdil pro Neovlivní.cz jeden z tuzemských odborníků na extremismus.


Klimatičtí aktivité ve Vídni Foto: Andreas Stroh / Shutterstock.com

Aktivisté z Poslední generace upozorňují na ničení klimatu extrémními metodami: blokují dopravní tepny, lepí se rukama k vozovce, hází na vzácné obrazy bramborovou kaši nebo je polévají polévkou. V České republice pořádají protestní pochody včetně blokád silnic, aby docílili snížení povolené rychlosti aut ve městech.

“Ochrana klimatu není zločin”, zní jeden z jejich sloganů. Už nyní si to ale část společnosti při pohledu na jejich aktivity nemyslí. A odpověď na otázku, jestli přece jen jejich akce nepřekračují hranice, hledají podle zjištění Neovlivní.cz právě i úřady. Detaily v textu Poslední spravedliví.

“Jsme poslední generace, která ještě může zastavit totální klimatický kolaps,” říkají aktivisté s odkazem na svůj název.

V rozhovorech pro časopis Neovlivní.cz uznávají, že jejich metody jsou na hraně, možná i za ní. Zdůvodňují to ale tím, že bez toho by jejich slova nikdo neposlouchal.

„Žijeme v době, v jaké žijeme. Média i lidé jsou informacemi přehlceni, takže tam nutně musí být kontroverze. A vždycky se bavíme o tom, jaká míra té kontroverze je pro nás únosná. Je to případ od případu,“ říká za českou Poslední generaci Veronika Holcnerová.

Kdo financuje klimatické aktivisty? Stojí za nimi někdo další, kdo chce vyvolávat chaos? A co přesně vyšetřuje policie a tajné služby? Téma Poslední spravedliví přináší časopis Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Andreas Stroh / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email