Tajné služby obviňují strůjce aféry Wirecard z letité práce pro Rusy

Zpravodajské služby, na které se odvolává list The Wall Street Journal, tvrdí, že jednatel společnosti Wirecard s českým původem Jan Maršálek, pracoval nejméně jednu dekádu jako agent ruské vlády a špionáže.

Je to zatím nejsilnější tvrzení, které se o hlavní postavě gigantického podvodu Wirecard v souvislosti se spoluprací s Rusy objevilo.

Zástupci zpravodajských a bezpečnostních složek, které cituje The Wall Street Journal, tvrdí, že Maršálek využil své pozice COO společnosti Wirecard v letech 2010 až 2020 k nezákonnému financování ruských špionážních agentur’ tajné operace po celém světě. Stejně jako podle listu poskytoval pomoc ruské žoldnéřské skupině Wagner.


“Viděli jste Jana Maršálka od června 2020? Můžete poskytnout informace o současném pobytu uprchlíka?” Ze zatykače na Jana Maršálka, který vydala saská policie. Foto: polizei.sachsen.de

Jednalo se o pomoc s výplatou ruských zpravodajských důstojníků a informátorů a o přesun peněz do konfliktních zón na Blízkém východě a v Africe, píše list s odvoláním na své zdroje.

Zatím poslední obvinění ze špionáže pro Rusy se projednávalo na podzim u soudu v Británii, kde bylo zatčeno několik Bulharů. Všichni byli obvinění, že pracovali pro ruské tajné služby a Jan Maršalek v příběhu figuroval podle informací ze soudu jako ten, kdo Bulhary řídil. Popsali jsme v tomto textu.

Aféra Wirecard se provalila už před třemi lety a dodnes se ji úřadům nepodařilo zcela rozplést. Zejména v tom směru, zda šlo o řízenou zpravodajskou operaci Rusů s cílem nalomit německou a evropsku ekonomiku nebo jen o privátní Maršálkův podvod.


ČTĚTE TAKÉ: Chyť mě, jestli to dokážeš. Osobní vhled do kauzy miliardového podvodu


Každopádně to byl jeden z nejtroufalejších miliardových podvodů v dějinách. A s českou stopou. Ústřední „hrdina“ Jan Maršálek je z rodiny vídeňských Čechů, kteří si na svém původu velmi zakládali. Ostatně Maršálek dodnes trvá při psaní svého jména na diakritice.

Od vypuknutí skandálu je na útěku, o zákulisí vznikl i dokument na Netflixu, který popisoval, jak se na podvod přišlo. V loňském časopise Neovlivní.cz jsme přinesli svědectví portfolio manažera Aleše Vávry, který byl sám roky v kontaktu s mnoha aktéry této story. S těmi, bez nichž by podvody německé burzovní superstar nebyly nikdy odhaleny. Příběh ZDE.

Maršálek se už v minulosti ocitl v podezření, že do Ruska poslal údaje o klientech společnosti Wirecard, včetně těch z německého Spolkového kriminálního úřadu. Wirecard totiž vyřizovala bankovní převody pro hlavní německou zpravodajskou službu. Bezpečnostní složky mají aktuálně informace, že nyní tráví většinu času v Dubaji a spolupracuje s ruskými úředníky na reorganizaci Wagnerova obchodního impéria.

Nedávno odtajněné dokumenty z Rakouska navíc přinesly podezření, že už Maršálkův děda byl ruský špion. Hans sloužil jako protinacistický odbojář ve druhé světové válce. Byl zatčen a držen v koncentračním táboře Mauthausen. Po válce jako vysoký důstojník vídeňské státní policie lovil nacistické válečné zločince.

Rakouské úřady však tvrdí, že Hansovo socialistické přesvědčení ho nakonec přimělo pracovat pro Rusko během studené války, napsal list Financial Times. V nezapečetěném dopise od šéfa vídeňské politické policie městskému prokurátorovi se uvádí, že Hans byl podezřelý z toho, že pomáhal Sovětům unést nejméně čtyři lidi a nezákonně je převézt do Moskvy – kde byli mučeni, vyslýcháni a vězněni. Jedna osoba, kterou údajně pomáhal unést, byl americký zpravodajský agent.

Hans tato tvrzení popíral až do své smrti v prosinci 2011. Zemřel rok poté, co Jan začal pracovat ve společnosti Wirecard.

Zdroj náhledové foto: polizei.sachsen.de

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email