© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Česká republika se díky partyzánské akci bývalého šéfa NÚKIB Dušana Navrátila tak trochu nechtěně ocitla po boku Donalda Trumpa na špici v tažení proti rozpínavosti čínských technologických firem. Od té doby však uplynuly už dva roky. A politici dodnes neudělali k vytlačení čínských firem z veřejných zakázek vůbec nic.
Ve stínu koronaviru padlo před pár měsíci první pravomocné rozhodnutí v kauzách spojených s vyloučením čínských společností Huawei a ZTE z veřejných zakázek. A pro stát to nedopadlo dobře.
Jde o rozhodnutí z letošního března, kdy Úřad na ochranu hospodářské soutěže řešil z podnětu české pobočky Huawei dvacetimilionovou zakázku ústecké městské firmy Metropolnet. Společnost vyškrtla Číňany ze zakázky na Obnovu páteřní a přístupové infrastruktury. A to s odvoláním na dva roky staré varování NÚKIB.
Specializovaný úřad pro kyberbezpečnost tehdy řídil bývalý poslanec za kdysi vládní ODA Dušan Navrátil. A ve chvíli, kdy se pod ním začalo houpat křeslo, označil skrze svůj úřad – bez kooperace s dalšími bezpečnostními složkami či politiky – dvě čínské firmy Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko.
A právě toto varování využil ústecký Metropolnet pro vyřazení Huawei ze své zakázky. Důvod to podle antimonopolního úřadu nebyl dostatečný. „Neexistovaly relevantní důvody na straně zadavatele pro omezení hospodářské soutěže ve vztahu k dodavatelům nabízejícím na trhu výše uvedené technické a programové prostředky, a citovaný zadavatel tak nedodržel zásadu zákazu diskriminace ve vztahu k navrhovateli – Huawei Technologies,“ stojí v rozhodnutí, které je veřejně dostupné na webových stránkách úřadu.
Ústí nad Labem muselo zakázku zrušit. Přitom je v tom město nevinně, chtělo v dobré víře dostát bezpečnostním standardům; jen se řídilo doporučením NÚKIB.
Potíž je, že jej politici navzdory svým slibům dodnes nepřetavili v jasné paragrafy. Jen ty mohou sjednotit výklad a dát jasné noty, jak v případě veřejných zakázek a čínských firem postupovat. A zrušená soutěž v Ústí je důkazem, že bez toho to nepůjde.
„Je tu jakési právní vakuum. Vláda nikdy neřekla, že nechce Huawei. Nikdy nebyl představený zákon, který by čínské firmy ze zakázek vyloučil. Jediné, co tu dosud existuje, je to dva roky staré varování NÚKIB,“ říká advokát a bývalý poslanec Federálního shromáždění Petr Toman, jehož kancelář si společnost Huawei najala na zpracování právní analýzy současného stavu.
Co politici uplynulé dva roky dělali? Proč o boji s čínskými firmami jen mluví? Popsali jsme v listopadovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné, ať už vám žádný článek neuteče.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com