Těžkých případů Covid-19 je víc než na jaře

Oficiální data z nemocnic ukazují, že pacientů s těžkým průběhem stát eviduje víc, než když vláda v březnu na čtvrt roku umrtvila celou zemi. Tentokrát se ale Babišův tým tváří, že se nic neděje.


V den, kdy Švédové potvrdili, že jejich strategie boje proti epidemii koronaviru funguje, vydala česká statistika další znepokojivá data.

Řeč není o absolutních číslech všech nakažených, která již několik týdnů řadí Česko mezi trojici nejhorších v celé EU. Za pozornost stojí údaj, který zatím zůstává ve stínu pozornosti: lidé, kteří kvůli koronaviru skončili v nemocnici. A mezi nimi ještě podskupina těch, u nichž má nemoc velmi těžký průběh. Tato statistika totiž od července vykazuje zhoršující se trend.

Zrekonstruovali jsme z oficiálních státních dat celou časovou řadu od prvního dne, kdy byl v české nemocnici evidován první pacient s Covid-19.

Úvodní případy nebyly evidovány jako těžké, první takový se objevil 16. března. Během dalšího měsíce počet pacientů, evidovaných v nemocnicích, vystoupal na 400. A mezi nimi byla jedna pětina případů (90-100), které Ministerstvo zdravotnictví označuje jako „těžké“.

Co v časové řadě překvapí, je vývoj pozorovatelný od začátku prázdnin.

Do té doby – již od poloviny dubna – pacientů v nemocnicích ubývalo a s nimi i těžkých případů. V grafu je to paradoxně vidět na nejvyšším „zubu“ zelené křivky v polovině května. V nemocnicích bylo tak málo případů, že podíl těch těžších byl mezi nimi mimořádně vysoký. Bavíme se však o malém vzorku 30-40 případů.

Avšak se začátkem prázdnin bez větší pozornosti začalo těch, kteří kvůli nákaze skončili na nemocničním lůžku, znovu přibývat. K 21. červenci již bylo v nemocnicích 93 lidí. A začal se také zhoršovat poměr těch, kteří na tom byli opravdu špatně.

Zatímco na jaře byla takových lidí maximálně pětina, přes léto se číslo nejrizikovějších pacientů vyšplhalo až na 26 %.

Aktuálně míříme k 350 pacientům na lůžku. A z nich již 80 vyžaduje intenzivní léčbu.

Negativní vývoj byl zjevný již od počátku prázdnin. Tedy ve dnech, kdy tým odborníků v čele s Andrejem Babišem ohlásil, že epidemie v ČR skončila. A znovu se zhoršil počátkem srpna.

Namísto analyzování trendů však stát v čele s premiérem Babišem měl jinou práci. V té době již naplno jel kampaň, vyzývající Čechy k pobytům u Jadranu nebo v lázních. Dnes již nikdo nezpochybňuje, že již v té době šlo o opravdová „ohniska koronaviru“, z nichž se nákaza následně začala šířit.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com