Tisíce kilometrů kvůli volbě. Korespondenční hlasování už protlačíme, slibuje Rakušan

Naposledy zjednodušení voleb pro Čechy v zahraničí zablokovali poslanci ANO a SPD, v ODS se na to někteří také netváří.

“Nejdřív 300 km a 6 hodin konvojem z Tigraje (válečný konflikt) do Gondaru (Amhara) přes Simienské hory (2800 m). Pak 600 km let do Addis Ababy. 15 000 kroků na Ambasádu už byla jen třešnička na dortu. V 1. kole odevzdáno 12 hlasů, ve 2. jsem byl asi poslední s číslem 29, ” popsal svojí cestu za hlasování v prezidentské volbě Stanislav Havlíček, který je v zahraničí na humanitární misi.


Ilustrace: Anicka S / Shutterstock.com

Nebyl sám. Hlasování v prezidentských volbách se letos účastnilo 23 tisíc Čechů, kteří žijí mimo republiku. A spousta z nich musela k volební urně absolvovat dlouhou cestu. “Sice jsem musela ujet 450 km, ale mám odvoleno,” potvrzuje Zora Piskáčková.

A další hlas: “Bude to náročná čtyřhodinová cesta tam a poté další zpátky, ale i tak odvolím. Co bych pro naší zemi neudělala! Nechci mít na hradě lháře a chaota. Kdyby ale byla možnost korespondenční volby, byla bych radši.”

Podle původních slibů Fialovy vlády přitom měla být už v této prezidentské volbě zavedena možnost korespondenční volby. Dokonce to byla jedna z priorit kabinetu. Dosud se to ale ministrům za celý rok nepodařilo protlačit sněmovnou.

Hlavní podíl na tom mají opoziční poslanci ANO a SPD, kteří jednání o tomto bodu opakovaně zablokovali. Volební výsledek aktuální volby nabízí odpověď na otázku, proč. Pro oligarchu Babiše hlasovalo v cizině jen 4,8 procenta voličů, obdržel 1097 hlasů. Petr Pavel jich dostal 21 835.

Stejně tak se ale na korespondenční volbu příliš netváří někteří poslanci z vládního hnutí ODS, především Marek Benda. Menší koaliční partneři na tom ale trvají a tvrdí, že to letos protlačí.

“Korespondenční volbu pro krajany jsme slíbili a tenhle slib musíme dodržet, i kdyby nás to mělo stát pár nočních zasedání sněmovny,” uvedl Neovlivní.cz nyní ministr vnitra Vít Rakušan, který zákon předkládá.

Jak zástupci menších koaličních stran říkají mimo záznam, narážejí i na to, že zejména ODS korespondenční volbu nevnímá jako prioritu, na které by se měla v době krize vysilovat. “V určitých tématech narážíme na strážce konzervativních hodnot bez logiky. Jde vlastně o všechny možné oblasti lidskoprávní i legislativní,” dodal další z koaličních politiků.

Zdroj náhledové foto: Anicka S / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email