Tištěný magazín Neovlivní.cz: Velká pardubická EET

V Pardubicích vyrostlo přísně střežené datové centrum, kam každý den přitékají miliony dat elektronické evidence tržeb. A další obrovské toky dat z kontrolního hlášení. Co s nimi dvacítka analytiků vlastně dělá, k čemu vysoce citlivá data slouží?  Zjištění expertů, která jsme publikovali v zářijovém tištěném magazínu Neovlivní.cz, vyvolávají obavy a pochybnosti. Stát totiž neví, co s tím. Ani jak data zpracovat.

Měla to být revoluce v daních. Spolu s kontrolním hlášením se měla elektronická evidence tržeb stát hlavním nástrojem pro boj s šedou ekonomikou a daňovými úniky. A také výkladní skříní politiky tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Dnes, tři roky po startu, EET za velkým očekáváním zaostává.

Ilustrace: Shutterstock

Stát přitom každý den získává od podnikatelů miliony dat z posílaných účtenek. Citlivé údaje o tom, kdo kdy prodává a za jaké sumy, proudí do střeženého datového centra v Pardubicích, kde je zkoumají prověření analytici. A s daty, jak nedávno přiznala ministryně financí, pracují.

„Elektronická evidence tržeb, abych to nezamluvila, má ještě další dopad. A to je ten, že finanční správa získává miliony analytických dat, se kterými pracuje. Dneska je efekt takový, dám vám pár příkladů, že analyzuje 20 analytiků analytického centra, které je na jednom místě v republice. Všichni mají prověrku NBÚ na stupeň důvěrné, 14 jich dělá kontrolní hlášení, 7 jich dělá evidenci tržeb. A ti jediní získávají informace komplexní a v agregované podobě je poskytují pracovníkům finanční správy,” rozvyprávěla se ministryně Alena Schillerová před senátory, když se je snažila koncem července přesvědčit, aby podpořili rozšíření EET na další vlny.

Mimoděk tak popsala, jak stát z dat podnikatelů skutečně vytváří cosi jako „Velkého bratra”, jak se mnozí obávali už při startu celého systému. A ministryně ještě dodala: „Díky tomuto dnes finanční správa meziročně objem zadržovaných prostředků – je to na stránkách finanční správy, koho by to zajímalo, vydali tiskovou zprávu minulý týden – snížila o 1,5 miliardy. A pořád dále je snižuje. To znamená, zaciluje naprosto přesně. Naprosto přesně, koho kontrolovat má a koho ne.”

Jenže přesně tak to zřejmě vůbec nefunguje.

Stát donutil podnikatele nakoupit elektronické pokladny, evidovat účtenky a posílat je úřadům, sbírá miliony těch nejcitlivějších dat každý den a dál neví, co s nimi. S daty totiž úředníci podle řady expertů a svědectví neumějí zacházet.

Co přesně se s miliony citlivých dat děje? K čemu je stát ve skutečnosti využívá? Odpovědi přinášíme v zářijovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy