Top 10 vlivu v Praze: číslo 10

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 10: RADEK SVOBODA

Úředník, ředitel odboru evidence, správy a využití majetku

“Na první dobrou” by jen málokoho napadlo, že se mezi desítkou nejvlivnějších lidí v Praze umístí nenápadný magistrátní úředník Radek Svoboda. Při podrobném zkoumání se ale ukázalo, že kolem sebe soustředí – na úředníka – nebývalou moc.

Svoboda je totiž jedním z mála vrcholných úředníků z éry vlády dvojice Pavel Bém – Roman Janoušek, který přežil “očistu” radnice a dodnes vládne jednomu z nejdůležitějších a největších odborů: majetku. Zatímco šéf odboru městského investora Jiří Toman či zástupce ředitele magistrátu Peter Ďurica ve funkcích skončili, Radka Svobodu si primátoři Bohuslav Svoboda, Tomáš Hudeček i Adriana Krnáčová rádi ponechali. Důvody jsou dva. Svoboda si v minulosti nezadal tolik jako třeba Toman. A především: po velké výměně úředníků na magistrátu zůstal jedním z mála, kdo své práci perfektně rozumí.

A právě to je největší Svobodova přednost: dlouhá léta ve funkci ředitele odboru majetku způsobila, že se bez jeho požehnání v Praze skoro nic nestane. Když občan či vedení městských částí potřebuje například koupit či převést jakoukoliv nemovitost ve vlastnictví Prahy, musí právě za Svobodou. “Jako starostka jsem věděla, že když jde o majetek, nemá cenu chodit jinak než za panem ředitelem Svobodou,” řekla deníku Neovlivní.cz současná náměstkyně primátora Jana Plamínková.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Radek Svoboda

O Svobodovi se přitom v minulosti mnohokrát nepsalo právě pozitivně. Důvodem byly převody majetku, které radniční opozice kritizovala jako nevýhodné pro Prahu. Letos v březnu zase ministerstvo vnitra zkritizovalo Svobodu za to, že jako ředitel odboru před opozičními piráty tajil, za kolik město pronajímá své budovy. Vlivný úředník ale vždy dokázal ve funkci přežít: buď pochybnosti rozptýlil, nebo se za něj radní postavili s tím, že jen uváděl do praxe politická rozhodnutí.

A to je důvod, proč není Svoboda v žebříčku výš. Není to politik, kterému by kryla záda strana. Pokud se vedení města znelíbí, může být kdykoliv odvolán. Zatím ale dál vládne městskému majetku.