Tři kauzy ohrožující Metrostav

Tři případy, které spojuje Metrostav, dlouhodobě jedna z nejúspěšnějších firem co se týče účasti ve veřejných zakázkách.

Vrchní státní zastupitelství v Praze podle zjištění Neovlivní.cz nedávno ukončilo vyšetřování zakázky na modernizaci chrudimského hotelu Bohemia, v níž policie obvinila kromě Metrostavu i další dvě firmy a jejich pracovníky. Podezírá je z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

“V případu se již obvinění seznamují se spisem,” řekla deníku Neovlivní.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Obžaloba bude následovat do několika týdnů.

Podobná situace je ve druhé větvi známé kauzy kolem Davida Ratha. Zatímco v první části si někdejší středočeský hejtman brzy vyslechne rozsudek, v té druhé pomalu končí vyšetřování. Jedná se o další čtyři korupční případy, v nichž policie kromě Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřiny Pancové stíhá i dva manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla či ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka. Obviněno je také osm firem – a Metrostav je mezi nimi.

“Předpokládáme, že do tří týdnů bychom mohli ukončit vyšetřování a obvinění by se mohli začít seznamovat se spisem,” potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. I tady bude následovat obžaloba. Týká se rekonstrukce bloku C2 v Nemocnici Kladno či opravy pavilónu O kolínské nemocnice.

Třetím případem je zakázka na opravu sedmnácti objektů Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem za 300 milionů korun. Policie stíhá osmnáct lidí ze stavebních firem a hřebčína ze sjednání výhody a pletichy při zadávání veřejné zakázky na opravu hřebčína a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Mezi obviněnými jsou manažeři stavebních firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo právě Metrostav. Obviněny jsou i firmy.

Žalobci zde ale stále vyšetřování neukončili, čekají na vyhotovení jednoho ze znaleckých posudků. Teoreticky se tak ještě může stát, že kdokoliv ze stíhaných včetně Metrostavu může být obvinění zbaven. Pravděpodobnější však podle zdrojů deníku Neovlivní.cz je, že ještě letos padne v kauze obžaloba.