Trojkoalice se prvně otřásá. Kvůli ambicím v Praze

To, před čím varovali političtí matadoři, začalo doutnat v hlavním městě. Pražská ODS se nelíbí, že lídrem kandidátky v Praze má být předsedkyně TOP 09.

Zatěžkávací zkouškou se pro koaliční projekt ODS, TOP 09 a lidovců stává hlavní město. Tradičně tu jsou vztahy zejména mezi ODS a TOP 09 napjaté. Situace se nyní vyhrotila kvůli tomu, že lídrem společné kandidátky do podzimních voleb má být šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Její jméno vzešlo z jednání celostátních lídrů trojkovalice.

Lidovci, ODS a TOP 09 podepsali dohodu o spolupráci. Foto: twitter.com/MJureka

A to se nelíbí pražské buňce ODS, která upozorňuje, že lepší volební výsledek v hlavním městě měli zástupci právě této strany. Volby v roce 2018 ODS dokonce v Praze vyhrála, nakonec ale skončila v opozici.

Občanští demokraté tak dali najevo, za jaké podmínky jsou ochotni Pekarovou Adamovou akceptovat: pokud TOP 09, která sedí v pražské vládní koalici, dotlačí k odchodu pirátského primátora Zdeňka Hřiba a navíc vytvoří na radnici společný klub s ODS a lidovci.

„Pro nás je důležité, aby spolupráce na úrovni Prahy byla výraznější, nebo ať nám přenechají lídra. Protože z hlediska dohody předsedů je to možná dobré, ale je třeba taky vnímat, kdo v jakém kraji vyhrává volby, a v tom ODS v Praze TOP 09 několikrát předběhla,“ řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík pro CNN Prima NEWS, která na spor jako první upozornila.

Pekarová Adamová ale už před dnešním jednání s ODS oznámila, že žádný politický hand nechystá. To, co se dojednalo na celostátní úrovni, zkrátka platí.

A totéž pronesl na Twitteru Miroslav Kalousek: “Milá ODS, Hřiba jenom pro Vaše krásné oči “nesestřelíme” a Markéty se nevzdáme. Spolupráce s vámi si vážíme, ale vydírat se nedáme. Berte, nebo nechte ležet. S upřímným pozdravem.”

A to také nakonec sdělila šéfka TOP 09 i na schůzce s partnery z pražské ODS. Pražského primátora TOP 09 shazovat nebude.

“Žádný konkrétní výsledek není. Ale neostrouhali jsme, to si nemyslím. Nejde o ultimáta. Naopak jsme se shodli, že máme vůli spolupracovat. Rádi bychom prohloubili spolupráci na magistrátní úrovni a chceme, aby to přineslo lepší volební výsledek a lepší nasazení lidí v rámci kampaně. Je velmi těžké, že v zastupitelstvu stojíme v opozici,” řekla CNN Prima NEWS po jednání šéfka pražského klubu ODS Alexandra Udženija.

Pražská ODS se přitom nehodlá podle informací Neovlivní.cz vzdát. Snaží se vybojovat větší prostor, protože coby opoziční stranu jí v Praze z celostátního měřítka není v podstatě vidět. Část pražských občanských demokratů má navíc vyhrocené vztahy se šéfem pražské TOP 09 Jiřím Pospíšilem.

“A ať na mne nikdo nezkouší, že tohle je politika. Tohle je čistý politikaření. Hádky těch, kteří staví zájem své politické strany nad zájem Prahy,” komentoval snahy o sestřelení pražského primátora poslanec Jan Čižinský z Praha sobě, která v Praze také vládne.

Už když se trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců proti Babišovi rodila, političtí insideři z jednotlivých stran upozorňovali, že celý projekt může ještě spadnout ve chvíli, kdy se sestavují kandidátky. “Nějaká politická odpovědnost jde stranou ve chvíli, kdy zjistíte, že budete na nevolitelném místě kandidátky. Pro řadu z nás je nejdůležitější udržet si nebo získat na další čtyři roky své jisté místo, bohužel,” uvedl jeden z dlouholetých polických hráčů.

Zdroj náhledové foto: Twitter Mariana Jurečky

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , , ,