Tuhý vrací policii úder: Půjčenou techniku jsem nechal na prezidiu

Bývalý policejní prezident odmítá, že by stál za ztrátou vypůjčeného optického zařízení.

Záhada vypůjčené optické techniky, kterou přerovská společnost Meopta marně požaduje zpět, pokračuje. Zařízení firma půjčila v roce 2018 policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Policie nyní firmě odpověděla, že ji musí žádat zpět po něm, protože na policejním prezidiu se ji nepodařilo dohledat.

Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý. Foto: Policie ČR

Jenže Tomáš Tuhý Neovlivní.cz sdělil, že ji také nemá. Rozhodně odmítl, že by si ji nechal a výslovně řekl, že ji při svém odchodu oproti podpisu nechal právě na policejním prezidiu.

“Vzhledem k tomu, že před skončením mého působení na prezidiu byl podepsán zápis o předání veškeré zapůjčené techniky z mé strany, a tato technika byla následně uložena v policejní ubytovně policejního prezidenta, nepovažuji za opodstatněné tvrzení, že jsem uvrhnul policii do problému se ztrátou této techniky. Pokud ke ztrátě zapůjčené techniky došlo, pak prokazatelně až po mém skončení ve funkci,” uvedl bývalý šéf policie, který po odchodu ze sboru zamířil do diplomacie.

Jak už jsme popsali, poté, co se na policii obrátila společnost Meopta se žádostí o vrácení techniky, proběhlo na prezidiu interní vyšetřování. A výsledek byl ten, že podle oficiální zprávy tam žádné takové zařízení nalezeno nebylo.

“Vynaložili jsme maximální úsilí o nalezení zapůjčených věcí v objektech Policie ČR, což výsledek nepřineslo,” reagoval na dotaz redakce mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.


ČTĚTE TAKÉ: Ztracená technika. Půjčil si jí exšéf Tuhý a firma ji marně žádá zpět


Policejní prezidium současně v reakci ukázalo právě na Tuhého: “Předměty, které společnost Meopta zapůjčila v roce 2018 tehdejšímu policejnímu prezidentovi, nikdy nebyly ve vlastnictví Policie České republiky, a to ani formou zápůjčky. Smlouva, která byla v této záležitosti sjednána, byla uzavřena mezi firmou Meopta a fyzickou osobou, nikoliv Policií České republiky, respektive Českou republikou jako takovou.”

Tomáš Tuhý dnes říká, že ho postoj jeho kolegů z policie překvapil. “Není mi známo, jakým způsobem probíhalo prověřování této záležitosti současným vedením policie, ale je pro mě překvapivé, jakým způsobem se prezidium k věci postavilo, i to, že se o celé záležitosti dozvídám z médií s odstupem čtyř let poté, kdy měla být technika firmě Meopta vrácena. Avšak vzhledem k tomu, že jsem byl u samotného počátku dohody o zapůjčení techniky, mrzí mě, že po skončení mojí funkce vznikly společnosti Meopta ze spolupráce s policií tyto nepříjemnosti,” dodal bývalý šéf policie.

Sám Tuhý přitom ve shodě s firmou tvrdí, že zapůjčenou techniku nedostal jako soukromá osoba, ale právě proto, že byl šéfem policie a k policejním účelům. A tím, kdo mu optiku nabídl, byla sama firma.

“V době výkonu funkce policejního prezidenta jsem byl, při setkáních, osloven společností Meopta, která prezentovala své výrobky pro možné policejní použití. Souhlasil jsem, aby policejnímu prezidiu zapůjčili vzorky svých výrobků k otestování. K vyzvednutí techniky byl za policejní prezidium vyslán pověřený pracovník, kterému společnost Meopta předložila k podpisu svoji smlouvu o výpůjčce. Výrobky byly dopraveny na prezidium a následně testovány některými policejními složkami, poté opět vráceny na prezidium,” uvedl Tuhý.

Případ ztracené optické techniky za 120 tisíc korun nechtěně odkryl praxi, jaká za bývalého vedení fungovala v přerovské společnosti Meopta. Zápůjčky vlivným postavám ve státní správě podle zjištění Neovlivní.cz nebyly výjimečné.

“Tehdy to chodilo tak, že se oslovovali nejrůznější generálové z armády i lidé z policie a nabízela se jim k zapůjčení různá technika. Tehdejší vedení nabylo mylného dojmu, že když osloví ty vrcholové postavy, budou mít větší šanci ve veřejných zakázkách. V zápůjčkách byl také dost často chaos s ohledem na personální změny se také někdy ani netrvalo na jejích vrácení,” popsal praxi bývalý vedoucí pracovník společnosti Meopta.

Firma zatím na žádosti Neovlivní.cz o stanovisko nereagovala. A to ani přes zaslané urgence. První dotaz přitom redakce společnosti zaslala už letos v březnu.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email