Týden před volbou dal od Zemana ruce pryč jeho přítel Rychetský

Pavel Rychetský roky patřil mezi pevné spojence Miloše Zemana, mluvilo se o nich dokonce jako o mocenském tandemu. Dnes Zemanův dlouholetý přítel dává od současného prezidenta ruce pryč. V týdnu, kdy Zeman bude obhajovat prezidentský post, poskytl předseda Ústavního soudu dosud nejotevřenější rozhovor. Z něj vyplývá jeho rozčarování ze Zemana a jeho týmu. A také to, že hodlá bránit kontroverzním krokům vlády bez důvěry.

Pavel Rychetský je jednou z nejvýraznějších postav české justice a i polistopadové politiky. Svou politickou kariéru spojil s Milošem Zemanem, kterému na přelomu tisíciletí dělal ministra v jeho jednobarevné vládě. Tehdy stál na jeho straně, navenek “pokryl” opoziční smlouvu, útoky na média  i Zemanovy kontroverzní poradce v čele s Miroslavem Šloufem. Zeman jej dokonce ještě v roce 2015 označil za svého nástupce na Hradě.

Poslední roky ale podle zjištění Neovlivní.cz jejich vztahy výrazně ochladly. Pavel Rychetský totiž přestal schvalovat způsob, jakým Miloš Zeman zastává svůj prezidentský úřad. A také mu to řekl. Oba dlouholetí přátelé se dokonce přestali stýkat. Protokol je dal dohromady vždy jen jednou za rok, při oslavách 28. října.

Týden před prezidentskou volbou Pavel Rychetský vypověděl Miloši Zemanovi svoji loajalitu veřejně. Serveru iRozhlas.cz poskytl neobvyklý rozhovor, v němž ostře pojmenoval prezidentovo okolí, vyjádřil se k jeho zdravotnímu stavu a také dal jasně najevo, co si myslí o dohodě mezi Zemanem a premiérem Babišem ohledně vládnutí kabinetu bez důvěry Sněmovny.

Zde jsou klíčové pasáže rozhovoru pro iRozhlas.cz:

  • O Zemanově zdraví: “Pan prezident je o necelý rok mladší než já, známe se řadu let a nemohu nevidět, že přece jen v posledním roce či dvou došlo, alespoň vnějškově, ke zhoršení jeho zdravotního stavu…Pan prezident na mě nepůsobil jako osoba kypící zdravím.”
  • O prezentaci mluvčího Ovčáčka: “Považuji za nepřijatelné, aby úředník jakýmkoli způsobem na soukromém twitteru vyslovoval hodnoticí soudy o ústavních činitelích. Takový úředník by měl být během jedné hodiny vyhozen.”
  • O kývačích na Hradě: “V obecné rovině mohu říct, že se stalo nikoli pozitivní tradicí v naší zemi, že se na Pražském hradě kolem toho, kdo je zrovna prezidentem, formují vždy skupiny lidí, které nejsou schopny s prezidentem vést dialog včetně kritických postojů. Funkce prezidenta má asi negativní vliv na osobnost člověka, protože všichni tři čeští prezidenti po čase výkonu funkce vyžadovali, aby kolem nich byli jenom „přikyvovači“. Z Hradu se vytratil dialog.”
  • O vládě bez důvěry: “Jediným zdrojem legitimity vlády je Poslanecká sněmovna. Vláda bez důvěry nemá podle Ústavy jinou možnost, než vládnout dočasně. Je povinností hlavy státu odstartovat další proceduru jednání o získání důvěry, nebo rozpustit sněmovnu.”
  • O krocích vlády bez důvěry: “Může se stát, že by Ústavní soud stál před otázkou, zda akt vlády v demisi byl ústavně přijatelný, či nikoliv.”
  • O politicích: Politická reprezentace zhloupla. “Ujel jí vlak, nepochopila, že se odtrhla od svého tradičního elektorátu a nenašla nový.”