Úředníci z ministerstva financí už vědí, kdo jim slídil v počítačích

Vybraní zaměstnanci ministerstva financí na konci dubna zjistili, že mají sledované počítače. Jak se tehdy svěřili deníku Neovlivní.cz (více zde »), někdo jim monitoroval techniku. Minimálně v jednom případě šlo dokonce o online monitoring.

Nyní už vědí, proč jim stroje napíchli. Jak uvedl server Motejlek.com, na žádost ministra financí Andreje Babiše si úřad nechal zkontrolovat, zda úředníci netráví příliš mnoho čas surfováním po internetu.

“Kontrolovali jsme, jakou dobu zaměstnanci průměrně denně trávili na internetu,” potvrdil Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí. Podle Motejlka stály výsledky auditu místo deset referentů, další pracovníci přijdou o celé osobní ohodnocení nebo jeho část.

Na to proklepnout si, co zaměstnanci u počítače v práci dělají, má ministerstvo podle platných zákonů právo. Existuje o tom už i pravomocný soudní verdikt.

“Názory právníků se dokonce shodují v tom, že pokud v práci využívám soukromý počítač, může zaměstnavatel sledovat i tento počítač. A to zejména z bezpečnostních důvodů,” řekl Neovlivní.cz před časem Karel Doležal ze společnosti RYANT, která vyrábí sledovací softwary pro firmy.

Potíž by nastala pouze v případě, že by sledovaná byla i emailová korespondence, nadto třeba soukromá. Tu už bez předchozího upozornění sledovat nelze (respektive nelze číst obsah mailů), jak potvrdil inspektorát práce.