Utajený dokument: Dotační šéf Kušnierz neměl být propuštěn

Půl roku po předčasném propuštění bývalého ředitele ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze vychází najevo, že ředitel litoměřické věznice, kde si úředník odpykával trest za korupci, byl proti tomu. Státní zástupkyně Naďa Voláková, která Kušnierze na svobodu pustila, přitom tvrdila, že rozhodla na základě “absolutně výborného hodnocení Kušnierze, kdy jí o něm nikdo neřekl nic špatného”.

Deník Neovlivní.cz získal dokumenty, které měla Voláková při svém rozhodování v ruce. Ředitel věznice Tomáš Líbal v nich výslovně píše: “Na základě výše uvedeného a vzhledem ke spáchanému trestnému činu a výši trestu konstatuji, že odsouzený Petr Kušnierz není zcela připraven na propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, neboť neuznal svoji vinu.”

A přidal varování: “A i když ve výkonu trestu je zařazen v I. PSVD (prvotrestaní odsouzení s příkladným chováním a šancí na nápravu) a plní si vzorně svoje povinnosti, nelze jednoznačně konstatovat, že po propuštění již nikdy nebude mít snahu získávat finanční prostředky nezákonným způsobem.”

Naďa Voláková na dotazy ohledně Líbalova posudku nereagovala. Její postup pro Neovlivní.cz obhajoval ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec, který připustil, že o stanovisku ředitele věznice je informovaný. Podle něj je ale potřeba jej posuzovat v celém kontextu, který si žalobci překládají tak, že vyzněl ve prospěch Kušnierze.

“V návrhu státní zástupkyně jsem nenašel slabinu. Kdybychom propuštění pana Kušnierze napadali, naopak by to mohlo navodit dojem, že jsme zaujatí,” uvedl Jakovec.

Kušnierz byl v roce 2012 pravomocně odsouzen za korupci. S komplici se snažil ovlivnit schválení dotací na tři projekty a celkem si na úplatcích rozdělili 885 tisíc. Za přijímání úplatků a zneužití svých pravomocí dostal pět let vězení, pokutu 750 tisíc a na 5,5 roku zákaz práce s evropskými dotacemi.

Státní zástupkyně Naďa Voláková navrhla jeho propuštění zhruba po polovině trestu. Bývalý ředitel dotačního úřadu byl podle ní příkladným vězněm. “Měl výborné hodnocení, žádný kázeňský trest, naopak nashromáždil pět pochval. Ve vězení pracoval a za to, co vydělal, platil výkon trestu. Z vězení s ostrahou byl přeřazen do mírnějšího typu vězení s dozorem,” zdůvodnila svůj verdikt  MF Dnes. Ve prospěch Kušnierze hrálo podle ní i to, že byl trestán poprvé, nevyhýbal se nástupu do vězení a zaplatil pokutu 750 tisíc, kterou také dostal.

Státní zastupitelství čelilo podezření ze zvýhodnění Petra Kušnierze již dříve i kvůli tomu, že manžel žalobkyně Volákové, někdejší náměstek ministra spravedlnosti za ODS Daniel Volák, má úzké vazby na Kušnierzovo okolí.

Další pochybnosti se vznášejí nad snížením Kušnierzova trestu, o kterém rozhodl pražský vrchní soud. Jeho předseda Jaroslav Bureš se podle dřívějšího zjištění Neovlivní.cz účastnil večírku u vlivného zákulisního hráče justice – exministra spravedlnosti Pavla Němce. Na párty se sešel mimo jiné i s Danielem Volákem. Seznam účastníků večírku najdete ZDE.

Petr Kušnierz nicméně definitivně vyhráno nemá. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán verdikty nad celou skupinou napadl stížností k Nejvyššímu soudu, kterou se domáhá rozhodnutí, že vrchní soud snížením trestu porušil zákon. Pelikán je přesvědčen, že tresty pro celou skupinu v čele s Kušnierzem byly příliš mírné. Jeho komplicové měli místo podmínky skončit ve vězení. A Kušnierz měl být podle Pelikána místo pěti let pravomocně odsouzen nejméně k osmi rokům.