Utajený případ Babišova hejtmana

Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška dokázal coby obžalovaný z korupce dojít až k soudu, aniž by to na něj prasklo. O jeho roli v případu, který policie řešila více než deset let, se v médiích ani jinde ve veřejném prostoru až do soudu neobjevila jediná zmínka. V jiných kauzách, které se týkají politické konkurence ANO, sledujeme vyšetřování prakticky online od prvního okamžiku. Co se to stalo?

V zemi, kde se „všechno vykecá“, je to absolutní unikát. Za posledních třicet let se neobjevila žádná trestní kauza, v níž by byl obviněný aktivní politik a veřejnost se o tom dozvěděla až poté, co případ doputoval k soudu.

Přesně to se však stalo v obří korupční kauze, v níž manažeři farmaceutických firem roky upláceli lékaře, aby předepisovali léky konkrétních firem. Jedním z těch, kdo předával úplatky, byl Jan Krkoška. Od roku 2016 politik hnutí ANO, který to nakonec dotáhl až na moravskoslezského hejtmana.


Během kampaně s Andrejem Babišem v srpnu 2022, Jan Krkoška stojí po Babišově levici.
Foto: Hnutí ANO

První zmínka o tom, že má Jan Krkoška problém, vyšla v regionálním Moravskoslezském deníku až letos v březnu. Bylo to čtyři dny před soudem, v němž politik čelil obžalobě z korupce. A více než deset let poté, co policie zahájila vyšetřování celé kauzy.

„Neumím si to vysvětlit, že se to nezjistilo dřív,“ krčí rameny autor článku, regionální reportér Jaroslav Perdoch, který se věnuje soudním a kriminálním případům. I on připouští, že podobný případ ve své praxi nezaznamenal.

Zdroj své informace o obžalobě na Krkošku – stejně jako novináři v jiných obdobných případech – prozradit nechce. Říká jen, že to nešlo z politiky. Ani tam se to totiž moc nevědělo.

„Netušili jsme to. Dozvěděl jsem se to tak jako ostatní, až z médií,“ potvrzuje například sociálnědemokratický zastupitel kraje Jan Wolf.

STEJNÁ VÝCHOZÍ POZICE, ROZDÍLNÝ VÝSTUP

Je to přitom zjevný nepoměr. Když NCOZ, stejná policejní jednotka jako z Krkoškova případu, zahájila loni v listopadu stíhání v kauze regionálních zakázek v Olomouckém kraji, jména zapletených politiků byla venku během pár hodin. Šlo o komunální politiky ODS Michala Záchu či podnikatele Roberta Knoblocha.

Zácha byl navíc náměstkem hejtmana, měl tedy v době zadržení stejnou funkci jako Jan Krkoška v době, kdy žalobce rozhodl, že půjde před soud.

A stejné to bylo i v dalším známém případě, který rozjížděla NCOZ – kriminální případ zvaný Dozimetr. Jména obviněných, včetně Petra Hlubučka z vládního hnutí STAN, byla venku jen pár hodin po jeho zatčení. Novináři měli obratem k dispozici i detaily ze spisu, včetně odposlechů a intimních detailů z osobních životů aktérů.

Ve všech třech případech přitom policie formálně postupovala úplně stejně: oficiálně byly zveřejněny jen obecné informace o zásahu. Žádné jméno kriminalisté v publikovaných zprávách nikdy neuvedli.

„Obviněno je 15 lékařů z trestného činu přijetí úplatku a 19 pracovníků dvou vzájemně propojených obchodních společností z podplácení.“ Takto například informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v roce 2015 o začátku vyšetřování Krkoškova případu.

V případě Dozimetru pak NCOZ komunikovala skrze státního zástupce Adama Borgulu, který v den razie vydal toto prohlášení: „Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor ve věci, v níž policejní orgán aktuálně provádí úkony trestního řízení. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením spol. Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit.“

Identické kauzy, zapojení politiků, přesto je mediální výstup nakonec jiný. Jméno Jana Krkošky prostě jako by ve spise neexistovalo. Nezaznělo ani v roce 2018, kdy policie část vyšetřování uzavřela a podala návrh na obžalobu. Další návrh pak přidala v roce 2020. Ani tehdy se o Krkoškovi veřejnost nic nedozvěděla.

Jak se dokázal Krkoška “prolhat” až na pozici hejtmana? A věděl to Babiš? Příběh popisuje aktuální časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email