O šéfa ČSSD se bojuje i v zákulisí. Do hry se vložil i Tvrdík

Do sjezdu ČSSD, který má vyvést stranu z krize a rozhodnout o její účasti v Babišově vládě, už zbývají jen čtyři dny a v partajním zákulisí se čile vyjednává. Do mocenské hry se vložil i bývalý ministr obrany a dnešní šéf čínské společnosti CEFC Jaroslav Tvrdík. Podle informací Neovlivní.cz lobbuje za to, aby byl šéfem partaje zvolen Jan Hamáček.

Hned sedm kandidátů se střetne v souboji o předsednický post v sociální demokracii. Který z nich vyhraje? Milan Chovanec, Jan Hamáček, Jiří Zimola, Miroslav Krejčík, Jan Jukl, Romana Žatecká či Antonín Staněk? Uvidíme v neděli.

Už nyní je ale zřejmé, že v zákulisí se lobbuje už týdny předem. Do mocenské bitvy se podle zjištění Neovlivní.cz vložil například bývalý ministr obrany a volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, dnešní šéf české pobočky čínské společnosti CEFC. Tvrdík v zákulisí prosazuje na post lídra partaje Jana Hamáčka.

“Po delší době ho zase bylo v partaji slyšet. Mluvil s několika lidmi a přesvědčoval je, že nejvhodnější kandidát by byl právě Hamáček,” uvedl jeden ze sociálních demokratů. Stejné informace redakce získala od další dvou členů partaje.

Jaroslav Tvrdík přichází na oslavu kanceláře Radka Pokorného. Foto: Jakub Syrůček, Neo

Sám Jaroslav Tvrdík nezastírá, že Hamáček je jeho favorit. Tvrdí ale, že je natolik vytížený, že nemá čas se do partajního dění nějak výrazně vkládat.

“Moje práce mi objektivně nedovoluje organizovat cokoliv na sjezdu ČSSD. Jsem řadovým členem pražské sociální demokracie, která podpořila na pozici předsedy pana Jana Hamáčka. Je to dobré rozhodnutí, ale jsem přesvědčen, že i Milan Chovanec nebo Miroslav Krejčík jsou velmi silní kandidáti,” reagoval pro Neovlivní.cz Tvrdík, který je nyní zase zpátky v Číně.

A proč Tvrdík podporuje právě Hamáčka, který jej mimochodem před lety vystřídal na pozici volebního manažera strany? Oba jsou přátelé, podle sociálních demokratů k sobě vždy měli blízko.

Kromě toho právě nový lídr ČSSD do značné míry ovlivní to, zda partaj nakonec kývne na vábení Andreje Babiše s znovu s ním usedne ve vládě. A Tvrdíkem podporovaný Hamáček patří mezi ty sociální demokraty, kteří by si účast v kabinetu s trestně stíhaným premiérem dokázali představit. Kontakty přímo do vlády by pro aktivity Tvrdíkových Číňanů rozhodně nebyly k zahození.

Lobbing za jednotlivé kandidáty je navíc i jakousi poziční hrou mezi zákulisními hráči českého byznysu a politiky. Za Hamáčkovým protikandidátem Milanem Chovancem totiž mimo jiné stojí i prezidentův poradce Martin Nejedlý, který jej podporuje. A Tvrdíkovo angažmá v Hamáčkův prospěch je tak do značné míry i poměřováním svalů s Nejedlým.