Válečný veterán z Afghánistánu: Je to svinstvo všech svinstev

Bývalý šéf speciální jednotky Lumír Němec popisuje, co se teď stane s afghánskými tlumočníky, které nechala vláda Andreje Babiše napospas Tálibánu.

Lumír Němec je válečný veterán a bývalý šéf speciálního útvaru SOG, který bojoval v Afghánistánu. Účastnil se také bojových misí v Iráku a Kosovu, v Sýrii pomáhal s výcvikem Kurdů.

S neschopností vlády Andreje Babiše, která se vykašlala na afghánské tlumočníky českých vojáků a diplomatů, se nedokáže vypořádat. “Je to svinstvo všech svinstev,” říká Lumír Němec.


Tlumočníky využívala i česká armádní jednotka v Afghánistánu Foto: Ministerstvo obrany

Neo: Ohledně situace kolem afghánských tlumočníků burcujete pozornost několik let. Dopadlo to, jak to dopadlo. Proč se na ně Česká republika navzdory slibům vykašlala?

Vnímám to ze dvou úhlů. Neřešilo se to dlouhodobě. Nejprve jejich přesun zazdil Milan Chovanec v roli ministra vnitra v roce 2017, na základě incidentu na Bulovce (Šlo o obvinění Afghánce ze znásilnění sestřičky v nemocnici, soud jej ale později obvinění zprostil, pozn Neo ). A následně se tomu politici nevěnovali proto, že podle mého názoru tahle vláda rozhoduje na základě veřejného mínění. A přivést sem před volbami migranty, byť tohoto typu, je z hlediska voličů těchto stran smrtící. Prostě nebyla dobrá vůle to řešit s ohledem na předvolební preference. Ale není to jen problém vlády. Jediný, kdo v tom v opozici něco dělal, byla poslankyně ODS Jana Černochová. Jinak opoziční politici mlčeli. Až teprve teď, kdy to začalo být horké, se začali politici z opozice aktivizovat a říkat, aby je země zachránila. Ale poslední měsíce nic.

Neo: Vy tu zemi znáte, jste v kontaktu s i některými tamními tlumočníky. Můžete popsat, čemu všemu jsou nyní vystaveni?

Mám informace z posledních dvou dnů, kdy jsem na přímém kontaktu s dvěma tlumočníky a jejich rodinami, kteří dlouhodobě volají do ČR o pomoc. Už v roce 2012 absolvovali pohovory, mají certifikáty, poslali papíry a přesto se jim nikdo neozval. Oba přitom věděli, že se tam ta situace zhoršuje a ve chvíli, kdy to skutečně vyeskalovalo, ukázalo se, že nikdo neví, kdo v tom programu vlastně je. Jeden z nich včera odpoledne volal do Prahy, tam mu řekli, ať zavolá za deset minut a následně mu řekli, že nebyl do programu zařazen. Dnes ráno jej přepadli v jeho domě, zbili a odvlekli. Jeho otec dokázal zburcovat dav a vynutili si jeho propuštění. Oba ti tlumočníci byli před českou ambasádou, ale nikdo jim neotvíral. Ani nevíme, jestli tam někdo je. Snažíme se je dostat na letiště, ale z informací, které máme, vyplývá, že je jediná volná cesta pro vojáky a diplomaty. Američané jinak uzavřeli celé letiště.

Neo: Co teď může Česká republika vůbec udělat?
Nejvíc by teď pomohlo, kdyby s nimi někdo z vlády začal komunikovat a pustili je na letiště.

Neo: Tlumočníkům se snaží pomoci hned několik spolků, různé aktivity vyvíjejí i tajné služby. Ale navenek to nevypadá jako nějaká státní koordinovaná pomoc. Pletu se?

Je to absolutně nekoordinované a ty důvody jsem zmínil výše. Nikdo s námi nekomunikuje. Asi před měsícem jsem oslovil předsedu Senátu Vystrčila a on říkal, že zkusí domluvit schůzku s ministrem obrany, zahraničí a šéfem generálního štábu. Nestalo se nic, žádná odezva.

Neo: Jak si vysvětlujete slova ministra obrany Metnara, že pomůžeme jen těm, co mají platný kontrakt? Tedy, že ty, kteří pomáhali České republice v minulosti, v tom necháme?

Levá ruka neví, co dělá pravá. Na to jsme naráželi pořád. Politikům se zkrátka nechtělo sem někoho přivést. Chtěli to primárně řešit finanční pomocí. Jenže to nic neřeší. Vysvětlovali jsme jim, že to z nich udělá jen bohatou oběť. Ty lidi se nemají kam dostat, usilovali dlouhodobě o přemístnění do České republiky. Notabene jim to ČR slíbila v dohodě o přesídlení. Ale říct jim potom: tady máš tašku dolarů a nazdar, to je přece šílené. Oni nemají kam jít, nedostanou nikam víza.

Neo: Jaký to bude mít dopad na pověst České republiky? Bude s námi vůbec ještě někdo někdy ochoten v rizikových oblastech spolupracovat?

Stal se z nás naprosto nedůvěryhodný partner, který něco naslibuje a pak všechny hodí přes palubu. Bude problém získat spolupracovníky do budoucna. Navíc tihle lidé z Afghánistánu byli přesvědčeni, že pomáhají obnovovat pořádek v zemi a věřili, že jim pomůžeme. Přijde mi absurdní, abychom pomáhali těm, kteří “jen” utíkají, ale těm, kteří fakt pomáhají, na ty kašleme. Je to největší svinstvo svinstev. A Česká republika díky tomu získala pověst lůzra.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo obrany

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email