Bývalý šéf speciální jednotky Lumír Němec popisuje, co se teď stane s afghánskými tlumočníky, které nechala vláda Andreje Babiše napospas Tálibánu.
Lumír Němec je válečný veterán a bývalý šéf speciálního útvaru SOG, který bojoval v Afghánistánu. Účastnil se také bojových misí v Iráku a Kosovu, v Sýrii pomáhal s výcvikem Kurdů.
S neschopností vlády Andreje Babiše, která se vykašlala na afghánské tlumočníky českých vojáků a diplomatů, se nedokáže vypořádat. „Je to svinstvo všech svinstev,“ říká Lumír Němec.

Tlumočníky využívala i česká armádní jednotka v Afghánistánu Foto: Ministerstvo obrany
Neo: Ohledně situace kolem afghánských tlumočníků burcujete pozornost několik let. Dopadlo to, jak to dopadlo. Proč se na ně Česká republika navzdory slibům vykašlala?
Vnímám to ze dvou úhlů. Neřešilo se to dlouhodobě. Nejprve jejich přesun zazdil Milan Chovanec v roli ministra vnitra v roce 2017, na základě incidentu na Bulovce (Šlo o obvinění Afghánce ze znásilnění sestřičky v nemocnici, soud jej ale později obvinění zprostil, pozn Neo ). A následně se tomu politici nevěnovali proto, že podle mého názoru tahle vláda rozhoduje na základě veřejného mínění. A přivést sem před volbami migranty, byť tohoto typu, je z hlediska voličů těchto stran smrtící. Prostě nebyla dobrá vůle to řešit s ohledem na předvolební preference. Ale není to jen problém vlády. Jediný, kdo v tom v opozici něco dělal, byla poslankyně ODS Jana Černochová. Jinak opoziční politici mlčeli. Až teprve teď, kdy to začalo být horké, se začali politici z opozice aktivizovat a říkat, aby je země zachránila. Ale poslední měsíce nic.
