Stejně, jako virus číhá na ACE2 receptory, tak ekonomická nákaza číhá na lidi a rodiny, které se chovají finančně neodpovědně. Bývalý bankéř a investor Radovan Vávra dnes o nejhorším scénáři, který nám hrozí.
Pozor na písmeno…Přesněji, pozor na tvar písmene, které bude kopírovat křivka oživení ekonomické aktivity v naší zemi. Americká burza letos udělala oživení ve tvaru písmene V. Tedy rychlý sešup dolů a rychlý návrat. Naše ekonomika při minulé krizi udělala W, protože jsme tehdy ekonomice dali málo peněz, a tak se propadli do druhé recese, tedy do druhé půlky onoho W. To bylo široce kritizováno a bylo by fajn, se z toho poučit. Nicméně nejhoršímu scénáři jsme se i tak tehdy vyhnuli.
Teď nám ale ten nejhorší scénář hrozí a já bych řekl, že jsme k němu přímo odsouzeni. Je to scénář, ve tvaru písmene K. Je to scénář, před kterým varuji celý letošek a který vláda, stejně jako další moje rady, naprosto nebere vážně. Neva, už jsem si zvykl. Stejně to nepíšu pro tuhle vládu, ale pro bystré čtenáře.

Co je oživení ve tvaru K a proč je problém? Je to jev, kdy se společnost roztrhne a jedna její část letí vzhůru, zatímco jiná klesá. To popírá základní společenské paradigma, platné od dob lovců a sběračů. Někdy je lépe, někdy je hůře, ale vylezeme z toho společně. To se teď nestane. Už minulá krize tenhle problém přinesla. Mamutí firmy, finanční instituce a velmi bohatí lidé vyšli už z minulé krize dramaticky posíleni. Malé firmy a běžní lidé naopak dostali ránu, ze které se někteří nevzpamatovali dodnes a někteří ji nepřežili. Zombie aktiva, která po těch ekonomicky, ale bohužel někdy i doslovně, mrtvých přišla na trh, skoupili za babku profesionální investoři, kteří pak vydělali na návratu jejich cen do normálu.
Někdo mávne rukou a řekne, to je prostě volný trh. Jenže to je právě omyl. Tohle kolo štěstí funguje díky kombinaci několika faktorů, který běžný člověk nemá šanci ovlivnit.