Vedení špionáže se personálně rozpadá

Své posty ve vedení civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace – opouští hned několik mužů. Jde o lidi, kteří dosud zastávali ve službě klíčové pozice. Odcházejí kvůli nespokojenosti se stavem rozvědky. Ministr vnitra Jan Hamáček, pod kterého tato tajná služba spadá, je ale v klidu.


Náměstek pro operativu, náměstek pro ekonomiku, vrchní ředitel pro operace či expert na terorismus. Ti všichni podle zjištění Neovlivní.cz opouští své pozice v civilní rozvědce. Tajné službě, která působí směrem do zahraničí a sbírá informace v cizině.

Odchody lidí, kteří jsou z titulu svých funkcí odpovědní především za akce v terénu, souvisí se situací uvnitř služby. Nejprve ji před dvěma lety zdecimovalo vyšetřování, které se rozpoutalo kvůli podezření, že ze služby mizely peníze určené na operace a následné personální změny.  A také podezření, že lidé ze služby měli co do činění s twitterovým účtem s názvem Julius Šuman, který zveřejňoval materiály kompromitující premiéra Andreje Babiše. Důkazy na stůl ale nikdo nepředložil.

Situaci měl v roce 2018 uklidnit nový šéf Marek Šimandl. Současné odchody jsou ale důkazem, jak moc se mu to povedlo.

“Situace ve službě není dobrá. Pokračuje atmosféra, kdy nikdo nikomu nevěří,” popsal důvody odchodů zdroj z bezpečnostní komunity obeznámený se situací.

Oficiálně služba personální změny nekomentuje. Ministr vnitra Jan Hamáček je nicméně nepopřel.

Na žádost redakce Neovlivní.cz o stanovisko k odchodům výslovně uvedl: “Úřad není nijak ochromen, pan ředitel Šimandl pokračuje v krocích, které mají rozvědku stabilizovat a vyvést z problémů z minulosti. A má v tom mou plnou podporu.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com