Vítěz krize: Babišova vertikála a jeho Agrofert

Andrej Babiš brojil proti “Fialově drahotě”, na zdražování ale sám vydělal nejvíc. Potvrdily se tak informace, které časopis Neovlivní.cz publikoval přesně před rokem.

“Životní úroveň se propadla, raketově zdražují potraviny a vláda se schovává,” zlobil se opoziční vůdce Andrej Babiš přesně před rokem.

Teď, když jsou k dispozici čísla za uplynulý rok, se ukázalo, že tím, kdo na situaci v uplynulém roce rekordně vydělal, byl právě Andrej Babiš.


Je třeba “dát lidem krmit”, pravil AB v Klusákově Matrixu. Drží se toho dodnes Foto: Hnutí ANO

Telegraficky: Jeho firmě Vodňanská drůbež loni meziročně vzrostl zisk po zdanění na 240 milionů, tedy o 165 procent. Výrobce hnojiv Lovochemie dokonce počítá meziroční nárůst o 1225 procent. Zemědělská společnost Farmtec zase zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 56 procent na 1,12 miliardy korun.

Celkově pak holding Agrofert oznámil, že za loňský rok svůj zisk více než zdvojnásobil. A to na 12,9 miliardy korun oproti 5,78 miliard z roku 2021. Babišovu impériu rostly i tržby, konkrétně o 33 procent na 245 miliardy korun.

Agrofert přitom odmítá, že stojí za drahými potravinami. “Růst našeho loňského zisku nestojí na potravinách, ale na chemických továrnách v zahraničí…Nevydělávali jsme na drahých potravinách, nešiřte fámy,” stojí v oficiálním prohlášení holdingu.

Jak už jsme ale napsali přesně před rokem v časopise Neovlivní.cz, příklad Babišova Agrofertu může odpovědět na otázku, proč ceny některých potravin rostly v Česku nejrychleji v Evropě a proč jde právě o potraviny, které tuzemští obchodníci nejvíc vyvážejí.


ČTĚTE TAKÉ: Kdo nejvíc vydělal na potravinách? V podezření Agrofert


Kromě toho jsme tehdy také upozornili, že Agrofert může využít i tzv. efekt Huga Stinnese. Legendární německý podnikatel dokázal vydělat na německé hyperinflaci roku 1923 takovým způsobem, že byl označován za „krále inflace“, a dokonce nejbohatšího člověka na světě. Jeho podnikatelskou dráhu podrobně popsal berlínský think-tank Wertmanufaktur. Řadový obchodník s uhlím si nejdříve uvědomil, že se vyplatí vlastnit také doly, kde se uhlí těží. A pokud už má uhlí a jiné zdroje energií k dispozici, tak je rozumné organizovat jejich spotřebu. Stinnes začal provozovat elektrárny a hutě, poté se pustil do strojírenství, dopravy a zpracování dřeva.

Tím vytvořil tzv. „vertikálně integrovaný holding“, který své přednosti prokázal právě během inflace. Drahota zpřetrhala dodavatelské řetězce, zvláště se zhoršila dostupnost surovin, to se však netýkalo Stinnesova koncernu. Potřebné suroviny i polotovary měl vždy k dispozici. Zvýšením jejich cen mohl podle potřeby likvidovat konkurenci, anebo posílit zisk.

“Vertikální integraci dotáhl takřka k dokonalosti také Agrofert, i když v potravinářském sektoru. Surovinou pro tuzemské zemědělce a potravináře jsou osiva, krmné směsi a především hnojiva. Klíčovou pozici Babišova holdingu u těchto komodit dokumentují dvě řízení před antimonopolním úřadem, která měla vyloučit, že Agrofert svým rozšířením v letech 2008 a 2009 získá u zmíněných komodit dominantní postavení na trhu,” napsali jsme v časopise.

Český statistický úřad zjistil, že velkoobchodní ceny krmných směsí byly loni v červenci o 45 procent vyšší než v časech před krizí. Základní chemické výrobky včetně hnojiv loni zdražily o 87 procent, tedy nejvíc ze všech komodit po ropě a plynu. Exportní ceny dusíkatých hnojiv vyrostly dokonce na trojnásobek.

A celková čísla hospodaření Agrofertu, která jsou nyní zveřejňována, to nyní potvrdila.

Zdražení tedy nezasáhlo zemědělce typu Agrofert, kteří zároveň hnojiva vyrábějí. Vstupní surovina pro výrobu umělých hnojiv, tedy plyn, skutečně zdražila, Babišův podnik však tyto náklady po vzoru Stinnese přenesl na své zákazníky.

“Loňský rok poprvé vertikála plně zafungovala,” pochvaloval si v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden z manažerů Babišova koncernu.

Co všechno jsme miliardáři zaplatili? A jak vydělal na vstupu do politiky? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz, který právě připravujeme. Objednávat můžete už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email