Vláda opět zhatila nákup respirátorů

Vláda Andreje Babiše kvůli zhoršujícímu vývoji covid-19 v pondělí rozhodla, že lidé od září budou muset znovu nosit roušky. Sama však opět zhatila nákupy zásob účinných respirátorů do skladů státních hmotných rezerv. Vlastní chybu se ministři v tichosti pokusili napravit až koncem července.

Všeho je dostatek, není žádný problém a co chybí, brzy seženeme. Tak reagoval ministerský předseda Andrej Babiš koncem července na zjištění, že ve Státních hmotných rezervách není ani jedna rouška.

Co vláda od jara dělala? Máme dostatek ochranných pomůcek? Odhalení ze Strakovy akademie v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE

Nyní – po téměř měsíci – se ukazuje, že se situace v zásobách rezervních skladů příliš nezlepšila. Podle zjištění Neovlivní.cz se dosud nepodařilo nakoupit ty nejúčinnější respirátory, které jsou určeny především lékařům a záchranářům. Na přímý dotaz to potvrdil ředitel Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

“Respirátory třídy FFP2 a FFP3 ještě nebyly dodány,” připustil Švagr.

Nákup respirátorů této kategorie, které jsou nejúčinnější ochranou proti virům, zkomplikovala podle zjištění Neovlivní.cz sama vláda. Původně totiž zakázala, aby státní rezervy nakupovaly v mimořádném režimu, v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. To je sice méně transparentní než otevřená soutěž, ale také mnohem rychlejší.

V otevřené soutěži se zpravidla odvolávají neúspěšní uchazeči, což dodávky zdržuje o týdny až měsíce. A přesně to se stalo v případě respirátorů FFP2 a FFP3. “Probíhají odvolání uchazečů, proto nejsou zakázky ukončeny,” potvrdil ředitel státních rezerv Švagr.

To, že vláda původně rozhodla špatně, potvrzuje i její vlastní usnesení z 27. července. Vláda jej v tichosti přijala hned druhý pracovní den po schůzce Švagra s premiérem. A zrušila jím svůj původní zákaz nakupovat takzvaně z ruky, pouhým oslovením jednoho či více uchazečů.

O zrušení zákazu používat při nákupech ochranných pomůcek zmiňované JŘBU vláda veřejnost nijak neinformovala. U respirátorů je to přitom už podruhé, co jejich nákup vláda svým vlastní jednáním zhatila. Zjara jsme odhalili, že to byl právě Babišův kabinet, kdo zničil trh a proto nebyly respirátory.

Vláda nicméně trvá na tom, že je všechno v naprostém pořádku. “Na případnou podzimní vlnu covid-19 jsme dobře připraveni,” oznámil před pár dny na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jak dlouho trvá Karlu Havlíčkovi, než připraví technickou specifikaci nakupovaných respirátorů a rukavic? Kdo si vzal dovolenou ve chvíli, kdy čísla o nákaze začala růst, a vypnul si telefon? A co nám bude kvůli vládě akutně chybět, pokud přijde na podzim druhá vlna nákazy? 

Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte už nyní ZDE.

 

 

 

 

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz