Roušky ve státních rezervách nejsou. Ministři dodali požadavky až v červnu

Nákaza covid-19 opět roste a ve skladech státních hmotných rezerv není dostatek ochranných pomůcek. Stejně jako v březnu, kdy nákaza poprvé vypukla. Důvod? Ministři dodali požadavky až v červnu, Havlíček navíc trval na otevřeném řízení.


Vláda Andreje Babiše nejprve zkraje roku tvrdila, že roušek a respirátorů je všude dost, nakonec musela přiznat, že jich nemá potřebné množství ani pro zdravotníky a lékaře. Ve skladech státních hmotných rezerv totiž skoro nic nebylo. Nákupy se uskutečňovaly podle patnáct let starých objednávek a nikdo je neaktualizoval.

A co se od první vlny covid-19, kdy vláda selhala, změnilo? Sklady státních hmotných rezerv jsou pořád prázdné.

Souvislosti

Premiér Andrej Babiš s respirátorem, ochrannými rukavicemi na letišti v Pardubicích, 21. března. Foto: facebook.com/AndrejBabis/

» Proč nejsou respirátory? Premiér svým rozhodnutím zničil trh
» Časopis Neovlivní.cz: Předražené nákupy Vojtěchova resortu
» 10 tisíc respirátorů. Na víc vláda neuvolnila peníze

“Probíhají výběrová řízení. Pokud vše půjde bez zbytečných prodlev, v polovině srpna bychom mohli dostat první objednávky,” uvedl ve čtvrtek pro Neovlivni.cz šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Správa rezerv je v tom i tentokrát nevině. Může totiž nakupovat jen poté, co jednotlivá ministerstva předloží své požadavky. A poté, co vláda na nákupy uvolní peníze.

Konkrétně tentokrát přišly podle zjištění Neovlivní.cz požadavky od resortů až 10. června. Teprve pak Švagrův úřad mohl rozjet výběrová řízení. Ovšem Havlíčkovo ministerstvo průmyslu a obchodu trvalo na tom, že zakázky musí proběhnout otevřenou soutěží a nikoli třeba jednacím řízením bez uveřejnění. To je sice méně transparentní, ale je mnohem rychlejší.

Pokud se tedy nyní budou neúspěšní uchazeči v soutěžích odvolávat, Švagrem zmiňovaný termín půlky srpna se stihnout vůbec nemusí.

Zcela bez ochranných pomůcek ale stát zatím není. Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra mají ve svých skladech ještě zásoby nashromážděné během první vlny zejména z čínských dodávek. Například Hamáčkův resort má 60 milionů roušek v policejním skladu.

Na trhu je ale podle distributorů ochranných pomůcek už poslední dva týdny zřejmé, že se se zhoršujícím vývojem chystá i zdražování roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek.

Správu státních hmotných rezerv vede jeden z posledních manažerů Sobotkovy éry, který ve státní správě zbyl po nástupu Babišovy administrativy. Ze zákulisních informací vyplývá, že Pavel Švagr Babišovu důvěru nikdy nezískal. Premiér na něj zaútočil už v březnu, když zjistil, že ve skladech státních rezerv nich není. Pak se ale stáhl, když se ukázalo, že Švagr žádal o peníze i nové požadavky, ale Babišovi ministři mu nevyhověli. (Popsali jsme ZDE.) A dnes otevírá svou zprávu o prázdných skladech Babišův list Mf Dnes slovy: “Státní správa hmotných rezerv, která od vlády v květnu dostala za úkol nakoupit strategickou zásobu ochranných pomůcek, však nemá ve svých skladech ještě ani jeden kus.”

Za nákupy ochranných pomůcek přitom podle dřívějších zjištění Neovlivní.cz nesou odpovědnost tři lidé: premiér Andrej Babiš coby premiér, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který musí rezervám konkretizovat požadavky a ministryně financí Alena Schillerová, která uvolňuje peníze.

Vyplývá to ze zákona, který upravuje fungování státních hmotných rezerv. Samotná Správa státních hmotných rezerv nemůže žádné požadavky na konkrétní komodity podávat, to mohou dělat jen jednotliví ministři či vláda jako celek. A musí na to dát peníze. “Pro letošní rok jsme ale na nákupy nedostali ani korunu. Přes naše opakované žádosti,” uvedl Pavel Švagr letos v březnu, ještě před tím, než vláda v květnu rozhodla o navýšení nákupů.

 

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com