Vládní výjimka pro květinářství. Loni premiér koupil síť prodejen květin

Ještě v sobotu a v neděli měla všechna květinářství v zemi zavřeno. Dnes ráno mohla zase otevřít. Vláda sice o půlnoci oznámila zpřísněná opatření kvůli koronavirové nákaze, květinářství ve vládním usnesení ale dostala výjimku. Právě květinářství spadá do byznysu Andreje Babiše, jeho fond Hartenberg loni koupil většinový podíl v síti květinářství Flamengo.

Sami květináři se ještě během víkendu na svých webových stránkách omlouvali zákazníkům, že nejsou schopni splnit jejich objednávky. A to s ohledem na nouzový stav, který vláda vyhlásila koncem minulého týdne. Dnes už mají otevřeno a zákazníky ujišťují, že dělají vše, pro jejich i svoje bezpečí.

Květinářství nově dostala výjimku ve vládním usnesení, kterým kabinet Andreje Babiše v neděli v noci zpřísnil opatření kvůli koronavirové nákaze.

Právě většinový podíl v síti květinářství loni koupil fond Hartenbereg ze svěřenského fondu premiéra Babiše. “Investice do Flamenga zapadá do naší dlouhodobé strategie investovat do soukromých společností se silným tržním postavením, stabilním a schopným manažerským týmem. Jsme rádi, že do naší rodiny konečně přivítáme čistě retailovou společnost, tedy z oboru, kde máme hodně zkušeností,” uvedl tehdy Jozef Janov z Hartenbergu.

Už minulý týden portál SeznamZprávy upozornil, že laboratoř ze svěřenského fondu premiéra se nově dostala i na seznam firem, které smějí v zemi provádět testy na koronavirus. Za jeden test si Babišova firma účtuje tři tisíce. Laboratoř Tilia Soni Pekové, kterou stát od provádění testů odstavil, prováděla ty samé testy za polovinu.

Peková o víkendu oznámila, že její laboratoř vyvinula nový, rychlejší test. Laboratořím, které z rozhodnutí státu smějí testovat, je nabízí zdarma.

Investigativní pohled na boj státu s koronavirem chystáme do dubnového časopisu Neovlivní.cz. Objednávat jej můžete zde: