© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Úředníci ministerstva zdravotnictví nachystali v rámci chytré karantény grafiku, která ukazuje přehled aktivit podle míry rizika nákazou covid-19. A tvrdili, že jde o dílo, které vzniklo na základě jejich analýzy tisíců dat. Potíž je, že stejnou grafiku už před dvěma měsíci zveřejnila lékařská asociace (TMA) v americkém Texasu.
Oznámení bylo bombastické. Na Twitterovém účtu Chytré karantény se v pondělí objevila tabulka s následujícím oznámením. “Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem. Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje.”
Potíž je, že stejný přehled publikovala už 3. července lékařská asociace v americkém Texasu. A to dokonce včetně shodného grafického designu.
“Autoři” české verze provedli pouze kosmetické úpravy a vypustili některé oblasti činností, které narozdíl od Spojených států nejsou v Česku tak oblíbené a neschází se při nich tolik lidí. Jako třeba návštěvu basketbalu či náboženské slavnosti se zpěvem.
Originál ZDE
Na obě verze upozornili lidé na sociálních sítích, kteří měli v paměti původní americkou verzi z července. Už tehdy jí někteří dokonce přeložili. Například ZDE.
Ministerstvo zdravotnictví na dotaz Neovlivní.cz shodu připustilo. Problém v tom ale nevidí.
“Infografika nejčastějších míst šíření nákazy covid-19 je inspirována Texaskou lékařskou asociací a ověřena na prostředí České republiky. Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají,” obhajuje postup resortu mluvčí Gabriela Štěpanyová.
“Vnímáme jako přínosné inspirovat se materiály ze zahraničí, které nám pomůžou edukovat českou veřejnost,” dodala.
Problém je, že při publikování “své” tabulky se úředníci zapomněli zmínit, kde se inspirovali.
A hlavně: nikde nezveřejnili samotnou analýzu a zdrojová data, z nichž vychází.
Není proto jasné, jak je možné, že v Americe i v České republice se výstupy shodují v pětatřiceti ze sedmatřiceti bodů. Navíc ve zcela rozdílném časovém období a za jiného stavu epidemie.
Zdroj náhledové foto: Ministerstvo zdravotnictví