Volby 2021: ANO, bude to super!

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš potřetí vyjel na lov voličů. A jeho kroky ukazují, že jde na jistotu. V čem spočívá kouzlo vítěze posledních voleb a proč může zase vyhrát?

Mistr volebních kampaní Andrej Babiš se probudil a záhy převálcuje všechny soupeře. Dokázal to už dvakrát. V roce 2013 nebylo jeho ANO ještě počátkem června uváděno mezi stranami, které měly byť teoretickou šanci postoupit do sněmovny, v září měl od agentury CVVM už čtrnáct procent a v říjnových volbách skončil na devatenácti.

O čtyři roky později vstupoval do kampaně s třiceti procenty a pozici udržel i přes to, že byl kvůli střetu zájmů vyhozen z ministerstva financí a čelil obvinění, že zneužil evropské dotace pro stavbu Čapího hnízda.


Kampaň frčí naplno, je třeba zajet za seniory. I v pracovní době Foto: Hnutí ANO

Do své třetí velké kampaně nastoupil jako premiér, jehož preference klesaly k dvaceti procentům, a po souručenství Pirátů a Starostů už ANO předstihla další koalice, Spolu. V roli šéfa exekutivy, s očekávanou podporou vyzkoušených expertů v čele s Markem Prchalem i médii Agrofertu, však má k dispozici dosud nejlepší arzenál, aby vývoj obrátil ve svůj prospěch.

Těmito slovy lze shrnout obavy Babišových konkurentů. Pro říjnové volby zůstává hlavním favoritem, protože na rozdíl od všech ostatních dokáže oslovit řadového voliče. “Má osobní kouzlo a je komunikativní,” shrnuje hlavní přednost politického lídra Čechů sociolog Jan Hartl ze společnosti STEM.

Šéf ANO zahájil ofenzivu záhy po ukončení protipandemických opatření. „Pomalu můžu zase trochu víc mimo kancl. Mezi lidi, jak to mám nejradši,“ pochvaloval si na Facebooku 20. května, když stát začal rozvolňovat. „Důchodci byli skvělí, zahráli jsme pinčes i bingo a pak mi popřáli pevné nervy. Jo, díky, to se bude hodit,“ komentoval cestu do dvou domovů důchodců na jihu Prahy.

Co na tom, že šlo o domov seniorů zřizovaný městem a premiérův tým se vedení města ani neobtěžoval oznámit svou návštěvu, jak si následně postěžoval primátor Zdeněk Hřib. Kromě toho se také ukázalo, že premiér dělá soukromou politickou kampaň ve své “pracovní době”.

Nejnověji pak ve čtvrtek vrhnul do éteru další knihu, kterou Babišovým jménem sepsal jeho tým. Sdílejte, než to zakážou! možná nechtěně odhaluje pravou tvář lídra hnutí ANO.

“Kašlu na všechny a na všechno, vyhraju za jakoukoli cenu.” Tak by se dal shrnout Babišův vzkaz mezi řádky knihy. A nijak se tím vlastně netají. Ostatně už název knihy je odkazem na řetězové maily, které využívají především dezinformátoři a lidé, kterým hodnoty nic neříkají.

Proč má Andrej Babiš velkou šanci znovu vyhrát volby? Proč se nevyplatí se jeho kampani vysmívat? A jak ho porazit? Čtěte v Letním Speciálu Neovlivní.cz. Předplatné ZDE.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email