Volební předpověď: Rozhodnou Husákovy děti

Babišovo hnutí ANO podle posledních průzkumů ztrácí. Jeho konec ve vládě ale ani po říjnových volbách přijít nemusí.

Parlamentní volby jsou až za osm měsíců, ovšem už dnes je jasné, že je vyhraje Andrej Babiš – pokud mu cestu nezkříží nečekaný nepřítel. Voliči mezi pětatřicítkou a padesátkou, kterým se nesprávně říká „Husákovy děti“. Právě oni rozhodnou o výsledku. K dispozici mají dva a půl milionu hlasů, proti kterým se vláda hnutí ANO nemůže udržet. Ostatní okolnosti předvolebního roku ovšem hrají Babišovi do karet.

Nadcházející volby budou testem, jak strany dokážou využívat politickou technologii. Šikovnější vyhraje. Přinejmenším na počátku volebního roku se zdá, že o nic jiného nepůjde.

Momentka z akce Milionu chvilek pro demokracii na Letné v listopadu 2019. Foto: Martin Voldrich, Shutterstock

Hned první předvolební konflikt se technologie týkal. Prezident Miloš Zeman už 28. prosince stanovil volební termín na 8. a 9. října a tento tah okamžitě prohlédl poslanec TOP 09 Dominik Feri. „Proč prezident vyhlásil volby do sněmovny v rekordním předstihu? Kdybych si měl tipnout, tak asi i proto, že vyhlášením začíná volební kampaň a na tu lze použít do voleb 90 milionů. A to ať už jste jedna strana, nebo koalice dvou či tří stran,“ napsal na Twitter. Volební koalice do nedávného zásahu ústavního soudu byly v Česku znevýhodněny vysokým kvorem, prezident jim tedy ještě škrtá peníze. Sám Feri je účastníkem jedné z koalic, kterou domlouvají ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Podle kritiků pomáhá prezident časným vyhlášením voleb současnému premiérovi Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO, které s nikým do koalice nejde a kromě 90 milionů může na kampaň využít marketingový bonus vládní strany. Ovšem slovenský miliardář bývá považován za jasného volebního favorita i bez ohledu na případnou pomoc z Pražského hradu právě z toho důvodu, že je mistrem politických technologií.

Minulé volby vyhrál agresivní kampaní, při které cíleně přetáhl starší voliče sociálních demokratů a komunistů. Stačilo u nich získat přes 40 procent hlasů a úplně neztratit přízeň ostatních sociálních skupin. V roztříštěné politické krajině musí sehrát strana s třiceti procenty dominantní roli, bylo jasné v okamžiku vyhlášení volebních výsledků v říjnu 2017, a ANO ji také sehrálo. Byl to jednoduchý recept, který vyšel.

Teď se zdá, že se historie opakuje. Lidi v penzi nebo těsně před ní spojuje jeden zájem, kterým jsou více či méně slušné státní důchody, a premiér Andrej Babiš si cíleně pěstuje image toho, kdo rád pomůže.

Penzisté si nepochybně umějí spočítat, že proti zákonné valorizaci se za premiéra Babiše důchody zvýšily navíc pouze o 500 korun měsíčně plus o mimořádný pětitisícový příplatek z minulého prosince. Řadě z nich však stačí záruka, že premiér nebude – podobně jako poslední pravicová vláda Petra Nečase – vymýšlet kličky, jak na důchodech ušetřit.

Z Babišova pohledu je podstatné, že se podpora ANO v nejvyšší věkové skupině proti minulým volbám ještě zvýšila. Průzkum Medianu ukázal, že v parlamentních volbách roku 2017 dostalo hnutí hlasy 40 procent občanů nad šedesát let, šetření Kantaru z loňského podzimu odhaduje podporu na 45–50 procent. Ve volbách není co řešit, protože co fungovalo minule, může se letos osvědčit ještě lépe.

Jak mohou Husákovy děti zastavit Andreje Babiše? A probudí se? Prognóza voleb v únorovém časopise Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email