Všechno je jinak, poslanci hlasovat o referendu o Czexitu nebudou

V úterý zvedla bezmála polovina poslanců vládní koalice (46) ruku pro to, aby Poslanecká sněmovna na program schůzce zařadila hlasování o referendu o vystoupení České republiky z Evropské unie. Ve středu bylo všechno jinak: prakticky stejná síla (44 poslanců) se zasadila o to, že byl tento bod z jednání vyřazen.

Zhruba patnáct hodin se o Česku mohlo psát, že je další zemí, v níž politici reálně zvažují, zda svěřit do rukou občanů rozhodnutí o setrvání v Evropské unii.

Psali jsme:

» Dokument: Vládní politici chtějí hlasovat o referendu o vystoupení z EU

V úterý prošel zcela nečekaně – a překvapivě – sněmovnou návrh populistického hnutí Úsvit, aby se poslanci zabývali možným vypsáním referenda o vystoupení z EU. Zařazení bodu na program sněmovny podpořilo svými hlasy 28 poslanců ČSSD, 17 poslanců ANO a jeden poslanec KDU-ČSL. Mezi nimi i političtí lídři svých stran, třeba Jan Hamáček nebo Jaroslav Faltýnek.

Ve středu se situace razantně změnila, lidovec Jiří Mihola podal návrh tento bod znovu ze schůze vyřadit. A návrh prošel. Politici, kteří jej včera podpořili, teď byli proti – nebo se (jako například Jan Hamáček) hlasování zdrželi.

Mihola svůj krok vysvětlil tím, že vládní strany sice měly snahu dát ve sněmovně prostor i tématům, které chce zvednout opozice, podpora návrhu Úsvitu však zmátla veřejnost. “Diskuse vzbuzují takové vášně a nepochopení, že si dovoluji sáhnout k návrhu na vyřazení tohoto nesmyslného bodu vůbec z programu jednání,” řekl.

S šéfem Úsvitu Markem Černochem se pak střetl o slovo “nesmyslný”. “Na tom, že je to blbost, nesmysl, neopodstatněná záležitost, trvám. (…) Protože říkat a dávat takové nesmyslné návrhy bez reálné alternativy, byť jenom v diskusi a k hlasování, je prostě nesmysl. A dokonce si myslím, že je to nebezpečné.”

Předkládáme vám dvě tabulky: Ukazují rozdíl mezi hlasováním dnešním (první jpg) a včerejším (níže).

referendum_EU_exit_snemovna

Kdo byl původně pro o referendu ve sněmovně hlasovat?

Hlasovani_Referendum_EU_snemovna