Vzděláním proti dezinformacím a populismu: V Berouně vzniká nová škola

Nadace sázkové společnosti Tipsport staví  základní školu se školkou a gymnázium, které poskytnou dětem vzdělání od první třídy až po maturitu.

„Firmě se podařilo trošku vyrůst a řekli jsme si, že když tu možnost máme, musíme najít cestu, jak něco vrátit společnosti. Cest jsme našli více skrze naší nadaci, ale mě osobně se nejvíc zalíbila cesta školy,“ popisuje motivace Vratislav Randa, berounský patriot a spoluzakladatel Tipsportu. „Dětství je předpoklad toho, jak potom člověk v životě funguje. Je mi jasné, že jedna škola republiku nespasí, ale někdo s tím začít musí. Je víc podnikatelů, kteří touto cestou jdou.“


Vizualizace nové školy Via Beroun Foto: Nadace Tipsport

Nadace proto koupila v centru Berouna pozemek, kde se už začalo stavět. Kampus a budova školy VIA v Berouně mají být hotové už v příštím roce. První tři ročníky nižšího stupně základní školy plus nultá přípravka se už nicméně otevřely v roce 2021 v pronajatých prostorách. A už teď ve škole pracují angličtí lektoři.

Školu řídí Petr Hopfinger, respektovaný expert v oboru, který v minulosti prošel PORGem Martina Romana nebo Duhovkou manželů Janečkových. Stejně jako tyhle posledně jmenované školy i v Berouně půjde o soukromé zařízení se školným. Zřizovatel školy v Berouně nicméně počítá se stipendiem pro žáky, kteří si nemohou dovolit školné platit.

„Už takto fungujeme od otevření školy, stipendium na základní škole je v českých podmínkách unikát. Až dvacet procent žáků může získat stipendium. Počítáme s tím i pro gymnázium. Příspěvek se pohybuje až   do 100 procent,“ dodává Vratislav Randa.

Neo: S jakou odezvou se výstavba školy a kampusu setkala u místních?

To je zajímavé, ne úplně vždy pozitivní. Objevily se názory, že bychom udělali dobře, kdybychom dali městu dar, aby ono postavilo tu školu a mohli tam chodit jejich slovy – obyčejní lidé. Že si nedokážou představit, kdo může platit 17 tisíc školné. Ale proto máme to stipendium. Spousta lidí ani neví, že taková možnost tu je. Nebudujeme elitářskou školu.

Neo: V jakém smyslu?

V tom, že tam mohou chodit jen děti z movitějších rodin nebo jen ty extrémně chytré. Od začátku byl náš plán, aby na základku mohl chodit každý. Kritéria pro gymnázium jsou samozřejmě daná státní přijímací zkouškou. Ale buďme upřímní. Člověk si může něco říkat, ale stejně tam budou většinou děti úspěšnějších rodičů. Prostě to tak je.

Neo: Protože mají větší důraz na vzdělání?

Ano, vzdělaní lidi zase chtějí pro své dítě vzdělání. Nicméně budeme se snažit získat děti i mimo tuto cílovou skupinu.. Je to dobré i pro děti samotné.. Vyzkoušeli jsme si to s ukrajinskou třídou, kterou jsme teď dva roky provozovali. Na radu ředitele Petra Hopfingera a dalších expertů se nám teď podařilo děti aktivně rozmístit po všech jiných berounských školách. A mohli jsme zase přijmout nové, interakce ukrajinských a českých dětí je nesmírně zajímavá. Na besídce zpívají ukrajinské děti hrdě ve své mateřštině, české děti    , vnímají, proč ukrajinské děti musely odejít z domova a vidí, že se jim pomáhá. Pak z toho cítíte, že to celé najednou dává smysl.

Vratislav Randa Foto: Tipsport

Neo: Do nové školy nadace chodí i vaše dcera. Proč jste ji nedal na státní školu?

Bylo by asi divné, kdyby dcera chodila jinam. Ovšem neřekl bych, že státní školy jsou apriori  špatné. To tak úplně necítím. Těch dětí je tam ale někdy až 30 ve třídě. Učitelé logicky nemají prostor se věnovat úplně každému dítěti. My jich máme ve třidě šestnáct, a to jsou pro dobrého učitele úplně jiné možnosti.. Od začátku u nás platí, že každé dítě by mělo zažít úspěch. Ať je průměrně nadané nebo hodně nadané. Je to proto, aby tam chodilo rádo, aby pocítilo tu radost z úspěchu. Ve většině státních škol na to není prostor. Všude samozřejmě hodně záleží na konkrétních učitelích.

Neo: Přeplněnost státních škol asi nebyl jediný impuls k založení berounské školy?

Vybaví se mi teď příklad paní učitelky, která se dostala před soud, protože dětem ve škole říkala, že na Ukrajině žádná válka není. To si pak říkáte, jak může učit. Opravdu bych si přál, aby děti chodily ze školy se správnými informacemi, aby měly jasno v základních hodnotách.. Aby když si pak přečtou úplnou kravinu, dokázali rozlišit, že je to kravina. Myslím, že se na to v současném školství málo dbá..

Neo: A jak to chcete na vaší škole zařídit?

Věřím, že tam budou jen učitelé, kteří jsou na úrovni a vidí svět kriticky. A dokážou to dětem předat.. Jsem přesvědčen, že děti pak přijdou připravené do života, budou umět pracovat s informací. Důraz chceme klást na to, aby si dítě umělo vyhodnotit informace a následně dokázalo odolávat propagandě a dezinformacím. Když si pročítám různé statistiky o všeobecném rozhledu dětí, je to deprimující.  

Neo: Počítáte tedy se samostatným předmětem?

To bude věcí pana ředitele a jeho kolektivu, jak tento přístup začlenit do výuky. . Jistě by to ale mělo být přirozenou součástí všech předmětů. Tak, aby děti dokázaly myslet kriticky ve všech důležitých oblastech. Že budou svět vnímat v kontextu, jaký je. Řeknu jeden příklad, který mě nedávno zaujal: Ve sněmovně během debaty o korespondenční volbě vystoupila jedna poslankyně ANO. Reagovala na výrok jednoho poslance, že Německo ji zavedlo v roce 1957. A ta poslankyně na to reagovala slovy: To říkáte hezky, ale neřekl jste, jestli to bylo v NSR nebo v NDR. Tak tohle, když člověk slyší od poslankyně Parlamentu ČR, je to fakt smutné. A třetině národa to nevadí, naopak takové poslance volí.

Chceme si proto do školy zvát i zajímavé osobnosti, které mohou dětem zase v něčem otevřít oči. Chceme, aby to nebyli jen učitelé, kdo s nimi o tom budou mluvit. Zkrátka náš tlak je na to, aby děti dokázaly vnímat reálný svět.

Neo: Když jste mluvil o tom, že přijetí ze strany berounských je zatím rozpačité, je to proto, že tam pracuje kromě předsudků i závist?

Vysvětlit lidem, že i když bude školné kolem 17 tisíc, že ta škola stejně nebude vydělávat, je těžké. Nedivím se jim, nedokážou si spočítat všechny náklady. Pro většinu je to obrovská částka. Ve státních školách tyto náklady platí daňoví poplatníci, tady rodiče. Když máte 30 dětí nebo 16, tak je to obrovský rozdíl v nákladech, které rozpouštíte na  jedno dítě.  Není to byznysový projekt. Za byznysem bychom šli jinam než do školy.. Nechceme vydělávat na dětech..

V Praze, když uděláte soukromou školu, tak se asi nesetkáte s negativním ohlasem, spíše naopak

Neo: Těšíte se na to?

Těším, já z toho mám radost. Žijeme tady, lidé s námi mluví,, věřím, že je přesvědčíme. Nechci tvrdit, že jsou lidi obecně závistiví. Ale určitá skupina jistě. A sociální sítě umožňují, že jsou tyhle hlasy víc slyšet. S tím nic nenaděláme a jen je třeba nenechat se odradit od věcí, kterým věříme.

Zdroj náhledové foto: Nadace Tipsport

Nadace TipSport je partnerem Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email