Za kulisy: Babiš může s plánem vládní čtvrti Prahu obejít

Praha skrze svého primátora Zdeňka Hřiba blokuje plány Babišova kabinetu na výstavu nové vládní čtvrti v Praze v Letňanech. Premiér po úterní schůzce s primátorem oznámil, že už s ním jednat nebude, protože z něj má “psychické trauma”. Redakce Neovlivní.cz zjistila, že vláda může Prahu do značné míry obejít a pozemky potřebné pro výstavbu získat od firmy ovládané ministerstvem financí.

Rozsáhlé pozemky v Letňanech, kde chce Andrej Babiš vybudovat zbrusu novou čtvrť pro úředníky, totiž vlastní státní Výzkumný a zkušební letecký ústav. Tomu také mimo jiné patří i parcely, na nichž nyní funguje výstaviště PVA Letňany. Ústav spadá pod ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou z ANO. Narozdíl od Prahy tedy nelze čekat, že by se Schillerová plánu premiéra vzpěčovala.

A podle informací, které si redakce Neovlivní.cz ověřila přímo v leteckém ústavu, jednání o zmiňovaných pozemcích už začala.

“Ano, již s námi na toto téma jednali zástupci vlády, z ministerstva financí a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,” uvedl generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar.

Pozemky, na nichž na rozhraní Letňan a Vysočan má vyrůst nová vládní čtvrť Foto: cuzk.cz

Využití pozemků ústavu by ale nebylo úplně jednoduché. Některé jsou zatížené nájemními smlouvami – jako třeba výše uvedený areál výstaviště PVA. Nebo na nich má ústav vybudovanou svoji infrastrukturu pro výzkum v oblasti letectví a kosmonautiky a přestěhování by vyšlo možná dráž, než samotné pozemky. “Využití pozemků VZLÚ je možné jen z části a aktuálně se tedy jeví jako problematické. Nicméně ne nemožné,” dodal ředitel Kašpar.

Samotné ministerstvo financí zatím na dotazy Neovlivní.cz ohledně využití pozemků VZLÚ neodpovědělo.

Nová vládní čtvrť má v Letňanech vzniknout za zhruba deset miliard korun. Dosavadní plány počítaly s rozlohou zhruba 30 hektarů, z nichž většinu už nyní vlastní stát, část patří Praze. Právě pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v úterý rozpálil premiéra, který následně oznámil, že už s Hřibem jednat nebude.

“Pro mě už s panem primátorem smysl jednat nemá, s ním se nedá jednat, protože pak z takového jednání má člověk velké psychické trauma,” postěžoval si agentuře ČTK premiér.

Primátor Hřib požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu severovýchodní části pražského vnitřního okruhu a postavil novou nemocnici za 8,5 miliardy, kam by se přestěhovala větší část Nemocnice Na Bulovce. Premiér to ale odmítl.

Oba muži už spolu podle svých slov o vládní čtvrti jednat nebudou, Andrej Babiš nicméně dodal, že na vládním plánu se nic nemění a přípravy na vybudování nové čtvrti dál pokračují. Jak chce spor o pozemky vyřešit, to už neřekl.

Oficiálním důvodem výstavby nové čtvrti je argument, že by bylo praktické a na provoz levnější, pokud by se úředníci sestěhovali na jedno místo v Praze. Po celé akci by v centru Prahy zůstalo k dispozici několik vzácných historických budov na lukrativních adresách. Jenže jak se nyní během Babišovy úterní návštěvy Letňan ukázalo, nešlo by o sestěhování úředníků všech resortů, ale jenom tří: z ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje.