Zakládal ODS. Teď skončil v exekuci, kam ho poslal miliardář Janeček

Petr Havlík patřil mezi klíčové tvůrce polistopadové politiky, dnes přišel o všechno.

Petr Havlík býval mluvčím Občanského fóra, s Václavem Klausem zakládal ODS a ve vítězném roce 1992 byl jejím volebním manažerem. Poznal, jaké to je, být úplně na vrcholu. Teď se ocitl na absolutně opačném konci. S exekucemi za krkem a srdeční příhodou v nemocnici. O byt a chalupu přišel v dražbě. Rozpadla se mu rodina, tragicky mu zemřela dcera. „To, že ještě žiju, je vlastně zázrak.“


Petr Havlík na oficiální fotografii své strany Občané.cz Foto: Občané

„Petra Havlíka je možné považovat za jednoho z významných tvůrců polistopadové politiky, ale málokdo si to pamatuje. Byl volební manažer v roce 1992, kdy se ODS stala dominantní stranou na české pravici,“ charakterizoval jej před lety komentátor Petr Holub.

Havlíka širší veřejnost skutečně příliš nezná, jeho otisk v politice 90. let je ale výrazný. Václavu Klausovi významně pomohl ke zvolení předsedou Občanského fóra, následně založenou Občanskou demokratickou stranu přivedl k vítězství a podílel se na zákulisní hře, která v roce 1993 znovu dostala na Pražský hrad Václava Havla. S Václavem Klausem se ale ještě v tomtéž roce rozešli.

„Protože se kolem něj začali rojit lidé, kteří měli kontakty směrem do starých struktur. Motali se kolem i ti, co byli dřív zapojeni dokonce v StB a podobně,“ vysvětloval nedávno v Českém rozhlase.

Petr Havlík měl v 90. letech pověst chytrého, protřelého hráče politických kuloárů. A také působil jako arogantní člověk. Když s ním dnes mluvíte, vypadá to, že po tomto výrazném povahovém rysu už nejsou ani stopy. Ve vršovickém podnájmu, který mu se slevou poskytl jeden z jeho kamarádů, vypráví svůj příběh unavený muž. V jeho větách zaznívají slova jako pýcha, vůl, zbytečná hrdost či selhání.

Někdejší „otec zakladatel“ skončil v exekuci, kam jej poslal miliardář Karel Janeček. Nebyl přitom sám, komu Havlík dlužil. Přihlásili se i další věřitelé. Havlík si zkrátka půjčoval a nevracel.

Dopady nesplácených dluhů, které mají počátek v politické straně Občané.cz, byly pro Havlíka a jeho rodinu katastrofální. Přišel doslova o všechno. O rezidenční bydlení v Podolí za dvě desítky milionů, venkovskou usedlost a hlavně: rozpadla se mu rodina. V loňském roce tragicky zemřela jeho dcera, pár dní před promocí.

Havlíkova hospitalizace se srdeční příhodou pak už jen dokresluje kulisy celého příběhu.

Původně to přitom vypadalo, že si Havlík se svým hlavním věřitelem “sedli” a vznikne tvůrčí spolupráce ve veřejném životě. Karel Janeček ale dnes o Petru Havlíkovi mluví jako o jednom ze svých největších životních zklamání: „Je to taky jedna z mých největších chyb. Je to strašně vysilující. Pořád lhal, že něco splatí, já mu splátky odkládal, považoval jsem ho za člověka, který šel s kůží na trh, proto jsem k němu byl velkorysý. Ale pak jsem zjistil, že mě pomlouvá a lže. A peníze prostě nevracel.“

Co se mezi nimi stalo? A jak vlastně dluh vznikl? Celý příběh Petra Havlíka a zákulisí jeho sporu s Karlem Janečkem najdete v březnovém časopise Neovlivni.cz.


Ilustrace: Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Obcane.cz/se souhlasem

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email