Zákulisní hra o Mafru: Do hry se vrací Tykač

Vydavatelství má společně s chemičkou Synthesia od Andreje Babiše koupit Karel Pražák. A zákulisní hráči přišli s informací, že mediální dům obratem přeprodá uhlobaronovi Pavlovi Tykačovi.

Ještě zkraje týdne to podle zpráv z médií vypadalo, že Pavel Tykač ze hry o Babišovo vydavatelství Mafra vypadl. Jako jediný zájemce o mediální dům, pod který spadají noviny Mladá fronta dnes, Lidové noviny či Metro a weby iDnes a paleta společenských časopisů, byl prezentovaný finančník a dlouholetý spolupracovník skupiny PPF Karel Pražák.


Foto: Vydavateslství Mafra

Ve skutečnosti už od úterý zákulisní hráči začali šířit informaci, že Mafra nakonec skončí v rukou právě Pavla Tykače. Andrej Babiš prodává svůj mediální dům společně s chemičkou Synthesia, o kterou jde Pražákovi a jeho společnosti Kaprain v první řadě.

“Kupujícím celého balíku má být podle poslední dohody Karel Pražák. Součástí smlouvy je ale pasáž, podle níž Mafru přeprodává právě Tykačovi,” uvedl zdroj ze zákulisí celého obchodu.

Cena transakce za obě společnosti je podle informací Neovlivní.cz stanovena na 12 miliard korun. “Andrej Babiš už obchod odsouhlasil,” dodal již citovaný zdroj.

Aktualizováno 1.9. 2023 14:00 – Agrofert oficiálně potvrdil, že podepsal s Kaprainem dohodu o prodeji Synthesie a Mafry. Přeprodej vydavatelství Tykačovi nikdo nekomentoval a nepopřel.

To, že Tykač vyjednával s Pražákem, potvrdil redakci i další byznysmen, který má o jednání informace.

Pavel Tykač se k těmto informacím nevyjádřil. Jeho mluvčí Jakub Chudomel si přečetl dotaz redakce, odeslal reakci “Zavolám” a zatím se neozval. Již dříve ale Tykač o vydavatelství projevil zájem, což veřejně potvrdil zkraje roku pro veřejnoprávní rozhlas.

Jakkoli zákulisní hráči obchod s mediálním domem Mafra prezentují jako dojednaný, osoba jednoho hráče nabádá k obezřetnosti. A tou je právě bývalý premiér. To, že už něco odsouhlasil a informoval o tom i několik svých vybraných manažerů, není zárukou, že si to nakonec nerozmyslí.

Jako příklad může posloužit deset let stará historka, jak politik kupoval právě Mafru. Stalo se tak v naprostém utajení, kdy navenek on i jeho manažeři jednali s německými majiteli konkurenčního vydavatelství bulvárního deníku Blesk.

“Dokonce jsem tehdy viděl připravené čistopisy smlouvy o prodeji vydavatelství. A taky to bylo prezentované, že to Babiš odsouhlasil. Nakonec všechny převezl a koupil Mafru. U Babiše člověk nikdy neví,” popsal další z zákulisních hráčů, který se pohyboval u tehdejší transakce.

Aktuální prodej vydavatelství Mafra má být vyřešen do konce tohoto týdne.

Společnost je přitom dlouhodobě ztrátové (loňská ztráta dosahovala skoro 85 milionů), z hlediska nákupu má tedy smysl hlavně jako vlivový nástroj. Jako stroj na peníze Mafra skončila společně s érou německých majitelů.

Ostatně okolnosti celé transakce i zapojení dalších vlivných figur tuzemského byznysu ukazují, o co se ve skutečnosti hraje. Pořád platí, že kdo má média, má jistou moc, kterou ani sociální sítě zcela nedokáží nahradit. O Mafru mimo jiné proto usiloval i zbrojař Michal Strnad, kterému ale házela v transakci klacky pod nohy další vlivná tuzemská finanční skupina. A nakonec uspěla.

Co se po nástupu Fialovy vlády odehrává v politickém a byznysovém zákulis? Kdo jsou aktuálně nejmocnější zákulisní hráči? Novou mapu vlivu přináší v zářijové vydání časopisu Neovlivní.cz, který právě míří k předplatitelům. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Vydavatelství Mafra

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email