Žalobci rozhodují, zda podmíněně zastaví stíhání sponzora ANO

Do čtrnácti dnů bude jasno. Státní zástupci jsou těsně před vynesením verdiktu, zda podmíněně zastaví trestní stíhání někdejšího vlivného zákulisního hráče brněnského ANO Davida Rusňáka. Rozhodnutí tak padne zřejmě dříve, než jeho tchyně Alena Schillerová usedne do čela ministerstva financí. Rusňákovi policie připisuje hned dvanáct nelegálních přístupů do policejních evidencí, z nichž si nechával vytahovat informace o kriminálních kauzách.

Pokud žalobci Davidovi Rusňákovi vyhoví, je z příběhu venku. Až dva roky se pak ale nesmí dopustit žádného deliktu, jinak se vyšetřování znovu obnoví.

“Rozhodnutí by mělo padnout během příštích dvou týdnů,” potvrdil státní zástupce Petr Šereda.

K této kauze

» Obviněný sponzor ANO: Dvanáct nelegálních vstupů do policejních evidencí
» Rodina Rusňákových. Noví vládci Brna v barvách ANO a s kontakty na Babiše
» Jak podniká rodinná spojka ANO v Brně

Institut podmíněného zastavení trestního stíhání byl zaveden pro ty trestné činy, u kterých je horní trestní sazba pět let. To přesně David Rusňák splňuje. Stejně jako podmínku dosavadní bezúhonnosti.

K tomu, aby mohla být žádost akceptovaná, je také podle zákona nutné přiznání obviněného. Vzhledem k tomu, že žádost o podmíněné zastavení podal sám David Rusňák, je jasné, že se musel k nelegálnímu získávání informací z policejních spisů přiznat.

Jeden z hlavních brněnských hráčů s vlivem na tamní buňku hnutí ANO letos zjara skončil mezi osmnácti obviněnými v kauze rozsáhlých úniků informací z policejních evidencí a vyšetřovacích spisů. Přímo David Rusňák je stíhaný pro podezření, že díky svým kontaktům v podstatě online sledoval vyšetřování, které proti němu vedla policie. Kromě toho si v průběhu let opakovaně nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě policie zahájila nějaké kroky.

Poté, co byl Rusňák obviněn, šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyzval brněnskou buňku, aby se jej zbavila. Rusňák své stranické kolegy předešel a na členství rezignoval sám.

Vliv Rusňákovy rodiny přitom v posledních letech rostl úměrně s rostoucími preferencemi hnutí ANO. Jeho manželka Petra se stala radní na brněnském magistrátu, tchyně Alena Schillerová pak byla pravou rukou Andreje Babiše na ministerstvu financí. Nyní se má stát přímo ministryní financí v Babišově nové vládě.