Záložna, kde měl premiér zapomenutý milion, zvažuje svou likvidaci

Centrální banka zahájila s kampeličkou řízení o odejmutí licence, na mimořádné členské schůzi záložna rozhodne o případné likvidaci.

Tři týdny poté, co ČNB zasáhla proti Podnikatelské družstevní záložně a chce jí odejmout licenci, kampelička svolává mimořádnou členskou schůzi. Jedním z bodů je podle informací Neovlivní.cz možná likvidace tohoto peněžního ústavu, v níž figuruje jako klíčová postava přítel mnoha mocných Kamil Bahbouh.

Foto: Neo

Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu, která je svolaná na 19. dubna. Pod bodem číslo sedm stojí: “Likvidace a její dopady na záložnu. “

Kampelička chce také projednat odstoupení od smluv o dalším členském vkladu.

Jak uvádí poslední vydání časopisu Neovlivní.cz, Podnikatelská družstevní záložna roky sloužila k financování obchodů se zbraněmi, operací tajných služeb a také byla k dispozici řadě vlivných politiků. Některé z transakcí byly nestandardní a jak tvrdí v časopise bývalý aktér fungování kampeličky Pavel Wurst: praly se tam peníze.

Kampelička jakékoli nezákonné postupy striktně odmítla, žádné obvinění zatím nepadlo.

Své peníze tam na radu svého poradce Miloše Růžičky navíc vložil i premiér Petr Fiala a neuvedl to v majetkovém přiznání, jak upozornily SeznamZprávy.


Časopis Neovlivní.cz: Fialův bankéř, Rittigova válka a Babišův tanec mezi rakouskými vejci


A právě nepřiznaný milion premiéra Fialy letos v lednu nasvítil něco, co mělo navždy zůstat ve stínu. Do té doby stál peněžní ústav, přes který se financovaly třeba zbrojní obchody pro napadenou Ukrajinu, pokrývaly transakce politiků i tajných služeb, mimo zájem širší veřejnosti.

“S tím je minimálně na čas, ne-li provždy konec,” stojí v časopise, který popisuje, kdo všechno je s příběhem kampeličky spojený.

A nyní se tedy ukazuje, že všechno směřuje k druhé variantě: konci kampeličky. Pokud přitom bude chtít členská schůze PDZ na svém mimořádném zasedání rozhodnout o likvidaci, musí do termínu jednání získat souhlas centrální banky. Tak to stojí ve stanovách záložny.

ČNB přitom 15. března zahájila s kampeličkou správní řízení. “Důvodem k tomuto postupu byly přetrvávající závažné nedostatky v činnosti družstevní záložny zjištěné ČNB,” oznámila centrální banka.

Ve stanovisku zároveň ČNB píše, že s okamžitou platností významně omezila už nyní fungování kampeličky.

“Současně se zahájením správního řízení bylo Podnikatelské družstevní záložně předběžným opatřením s okamžitou účinností zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry, a dále jí byla uložena omezení týkající se nakládání s aktivy a pasivy a omezení týkající se hotovostních operací. Vyplácení vkladů u Podnikatelské družstevní záložny není výše uvedeným předběžným opatřením omezeno,” uvedla centrální banka.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email