Zbrojař Strnad. Nové jméno v TOP 10 vlivných zákulisních hráčů

Nejmladší hráč na mapě zákulisního vlivu těží ze svých kontaktů, které zahrnují Zemanův Hrad a kdysi vládnoucí socialisty, ale také Andreje Babiše či dnes vládní ODS.

“Zbrojař, kterého vždycky zajímala víc politika než byznys. Souhrou okolností musel v roce 2018 převzít rodinný holding Czechoslovak Group, ale politických ambicí se nevzdal. Rád by vstoupil do médií, spojence vždy hledal napříč partajemi. Jeho otec sponzoroval kampaň Miloše Zemana, spojení na Hrad fungovalo i se Strnadem juniorem,” píše o něm časopis Neovlivní.cz.

Dnes – za vlády Petra Fialy – se jedenatřicetiletý Michal Strnad dostal do aktuálního žebříčku TOP 10 zákulisních hráčů.


Michal Strnad Koláž: Neo

Poprvé jej redakce sestavila v roce 2015. Od té doby se mapování vlivu v zákulisí politiky a byznysu Neovlivní.cz věnuje systematicky. Do indexu nejvlivnějších postav započítáváme politické konexe, kontakty v byznysu, majetek i osobní vazby, stejně jako veřejný obraz, mediální vliv či schopnost zákulisních dohod. Vycházíme i z osobních schůzek s jednotlivými hráči zákulisí, ale také z jejich názorů na sebe navzájem. Zatím poslední žebříček ZDE.

A proč se Michal Strnad dostal mezi deset nejvlivnějších zákulisních hráčů?

Zjednodušeně řečeno – nevsadil na jediného koně. Ačkoli jej pojily historicky už z éry jeho otce dobré vztahy s Hradem a následně i bývalým premiérem Andrejem Babišem, jeho síla narostla v posledních letech. Díky vazbě s dnes vládnoucí ODS.

Nahrála mu samozřejmě Putinova válka na Ukrajině, kdy se stal nepostradatelným pro vládní zbrojní pomoc Ukrajině. Loňský rok byl pro celou skupinu rekordní, její tržby meziročně poskočily o 73 procent na 25 miliard korun a čistý zisk činil 3,5 miliardy korun, což je meziročně o 164 procent více.

Ostatně podporu má Strnad přímo ze strany premiéra Petra Fialy, který se například nechal letos v lednu fotit v areálu šternberské firmy Excalibur Army ze skupiny CSG. A sám zbrojař má mimo jiné taky úzkou vazbu na premiérova blízkého spolupracovníka Františka Cerhu. Oba muži se podle zjištění redakce opakovaně sešli. Co přesně řešili, ani jeden z nich neprozradil. Osobní setkání nicméně na přímý dotaz ani jeden nevyvrátil.

„Veřejně nevystupuji, omlouvám se,“ reagoval na dotazy redakce Cerha s tím, že schůzky se zbrojařem výslovně nepopřel.

A stejná reakce ohledně setkání přišla od Michala Strnada. “Ke konkrétním schůzkám se majitel samozřejmě nevyjadřuje,” tlumočil jeho slova mluvčí zbrojařské skupiny Andrej Čírtek.

Vazbu na politiky ODS posiluje i fakt, že Strnadové dlouhodobě spolupracovali s insitutem CEVRO, odkud vzešel bezpečnostní poradce premiéra Tomáš Pojar.

Jak ale popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, mapa vlivu se v České republice v posledních letech významně proměnila. Dnes už je všechno jinak, než tomu bylo v éře Šloufů či Dalíků. Tehdy skutečně silní zákulisní hráči nemívali s různými zájmy v pozadí problém a dokázali protlačit svou.


ČTĚTE TAKÉ: Jistě, pane ministře! S Kamilem Jankovským o moci, vlivu a pocitu ministerské geniality


“Časy se změnily. Už tu není jedna dvě klíčové postavy, o nichž je možné říct, že mají největší vliv. Ta scéna se rozdrolila,” popisuje poslední skutečně velký hráč z první ligy Miroslav Jansta.

Takzvaná “diverzifikace vlivu”, jak tomu někteří insideři říkají, má konkrétní dopady i v případě Michala Strnada. Navzdory blízkosti s premiérem a jeho lidmi nedokázal ve svůj prospěch zvrátit lukrativní zakázku na ministerstvu obrany. Prostě proto, že Jana Černochová v roli ministryně byla proti.

Příběh jsme detailně popsali v květnovém časopise, tudíž jen stručně: Michal Strnad stál zejména o dodávky podvozků. Černochová si ale postavila hlavu, protože nabídku nepovažovala za výhodnou, a ani zbrojařovy kontakty do okolí premiéra verdikt nezvrátily.

Každopádně insideři předpovídají, že jeho vliv dál poroste. S tím ostatně souvisel i jeho zájem o vydavatelství Mafra z holdingu Andreje Babiše. Tam jej ale nakonec přetlačil Karel Pražák, respektive uhlobaron Pavel Tykač, u kterého mají Babišova média nakonec skončit. Popsali jsme ZDE.

„Michal Strnad má šanci být novým Muselou či Hávou, jejichž vliv díky politickým kontaktům na Grosse a Kalouska byl enormní. Strnad se jen musí trochu zklidnit, jeho čas přijde. Je pracovitý, neudělá stejnou chybu dvakrát,“ popisuje politik, který se se zbrojařem zná roky.

I on upozorňuje na to, že původně to vůbec nevypadalo, že by chtěl pokračovat ve stopách svého otce. Zajímalo ho vždycky víc zákulisí a politika. Zbrojařskou společnost CSG převzal poté, co se ukázalo, že se Strnadem seniorem bude mít skupina problém s bezpečnostní prověrkou nezbytnou mimo jiné pro armádní zakázky.

A co si Michal Strnad představuje pod slovem vliv? A k čemu by jej rád využil? “Pokud mám nějaký vliv (a myslím, že nic takového se nedá měřit, natož dělat žebříčky), tak odráží skutečnost, že ve firmách, které v Česku vlastním a rozvíjím, pracují tisíce šikovných lidí a jejich práce vytváří mimo jiných společenských benefitů značné daňové příjmy. Potkávám se s lidmi ze všech společenských vrstev, ze všech oborů, tedy i s politiky a jejich spolupracovníky. Společným jmenovatelem všech mých setkání je, že chci, aby prosperovaly nejen moje firmy, ale aby se Česko stalo lepší a konkurenceschopnější zemí,” uvedl pro Neovlivní.cz.

Jak to, že zůstal v žebříčku zákulisního vlivu Babiš? Kolik lidí tam má prezident? TOP 10 zákulisních hráčů přináší zářijový časopis Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Koláž Neo

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email