Zdeněk Zajíček. Skrytý primátor

Praha má konečně po dlouhých tahanicích vládní koalici v čele s Bohuslavem Svobodou. Ve skutečnosti ale tahá za nitky někdo jiný.

Dvakrát pomohl do křesla primátora Prahy Bohuslavu Svobodovi, sám zůstává v pozadí. Zdeněk Zajíček. Zkušený politik, kterého si kdysi vybral ministr vnitra Ivan Langer, aby mu pomohl zmodernizovat státní správu. Znovu po něm teď pro stejné důvody sáhl premiér Petr Fiala. Zajíček od něj však vedle digitální transformace Česka dostal na starost ještě jiný úkol: vrátit po čtyřech letech ODS do čela Prahy.


Zdeněk Zajíček Foto: ODS

Pro pražské občanské demokraty to byl před pěti lety hodně smutný podzim. Volební výsledek je po dvaceti letech poslal do opozice a primátorem se stal pirát Zdeněk Hřib. ODS se nicméně z debaklu rychle oklepala a loni v dubnu oznámila, že se znovu pokusí získat primátorský řetěz pro Bohuslava Svobodu, který Prahu vedl v letech 2010–2013.

Už tehdy mu v tomto úsilí pomáhal zkušený politický matador Zdeněk Zajíček, a nejinak tomu bylo i teď. Pětapadesátiletý politik řídil kampaň koalice Spolu a následně vedl složitá koaliční jednání, která nakonec – po bezmála pěti měsících – Svobodu do křesla primátora dostala. Sám Zajíček nicméně zůstal tam, kde byl po celou dobu. V pozadí. Zůstal řadovým zastupitelem, který se chce věnovat energetice.

BULDOČÍ POVAHA

Pokud veřejnost Zdeňka Zajíčka zaregistrovala, pak nejspíše v souvislosti s digitalizací státní správy a projekty typu Czech Point. Na ministerstvo vnitra si ho k sobě v roce 2006 vytáhl Ivan Langer. Tehdy měl Zajíček za sebou už zkušenost z pražského magistrátu, který vedl v době primátora Jana Kasla. „Znal velmi dobře poměry ve státní správě a zároveň měl i dobré odborné znalosti. To ho předurčilo se věnovat právě oblasti eGovernmentu,“ vzpomíná na Zajíčkovu „nejslavnější“ éru jeho dlouholetý přítel Tomáš Vrbík, dnes náměstek ministra dopravy.

Jak stoupala hvězda Ivana Langera, stoupala i Zajíčkova prestiž. Stal se z něj velmi vlivný muž s mnoha důležitými kontakty: na jeho narozeninovou oslavu se v létě 2011 dostavil třeba i tehdejší šéf ČEZ Martin Roman. Už tehdy bylo jasné, že Zajíčkovy kvality budou ležet i mimo digitální svět. Ukázalo se totiž, že jsou to právě ony dobré kontakty, vazby, a především vyjednávací schopnosti, které ho vždy dostaly na ta správná místa.

„Je to buldočí povaha. Když už se do nějakého problému zakousne, tak ho chce dotáhnout do konce a vyřešit. Má velkou vyjednávací schopnost, je to člověk, který dokáže hodiny diskutovat a vysvětlovat, aby to řešení, které navrhuje, protistrana přijala. Jsou lidé, kteří by to už dávno vzdali, ne tak on,“ chválí ho Vrbík.

V pražské ODS měl Zajíček chvíli „utrum“. Bylo to v době, kdy Prahu převzala skupina kolem Pavla Béma. Jenže s Bémovým pádem a „očistou“ ODS přišla opět jeho chvíle, pomáhal dávat dohromady novou ODS. Jak je jeho zvykem, činil tak v pozadí. Oficiálně vedl pražskou ODS Bohuslav Svoboda, po něm současný šéf organizace Marek Benda.

Proč se Zajíček vrátil? A jaký je ve skutečnosti jeho vliv? Zůstalo mu spojenectví s Langrem jako překážka pro nejvyšší mety v politické kariéře? Čtěte v březnovém časopise Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto:ODS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email