© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Praha se rozhodla dát jen pro příští dva roky skoro 700 milionů na projekt “Chytrá města”. A pražští radní v čele s lidmi z ANO dokázali během jediného měsíce hned trojnásobně zvýšit odměnu pro firmu, která metropoli a informační technologie propojí. Vyplývá to z dokumentace, kterou má Neovlivní.cz k dispozici. Rada se hájí tím, že magistrát se sám neumí s projektem Smart Cities vypořádat a odborníky zkrátka musí zaplatit.
Celosvětový projekt Smart Cities, v němž mají města využít moderních technologií ke zlepšení života svých obyvatel, je obřím byznysem. Už teď je jasné, že v Praze bude výnosný hlavně pro administrátora peněz.
V pondělí 3. října dostala magistrátní komise pro informační a komunikační technologie (ICT) ke schválení jednostránkový dokument formátu A4. Stálo v něm, že se Praha chystá pro příští dva roky utratit stovky milionů korun na projekt Smart Cities. Peníze má podle dokumentu místo magistrátu rozdělovat městská firma Operátor ICT a dostane za to odměnu ve výši 6,5 procenta z celkové rozdělované sumy.
O patnáct dní později rada města, které ovládá hnutí ANO, schválila o 32 stránek širší dokument. Odměna pro administrátora veřejných stamilionů narostla na 20,83 procent, režie tak rázem tvoří přes jednu pětinu prostředků.
Jak se to mohlo stát? “Myslím, že na radě předpokládali, že to nikdo ze zastupitelů a z komise nečte. V tisku rady se pak navíc objevila informace, že smlouvu obsahující navýšenou marži projednala i komise pro ICT. Komise ji ale ve skutečnosti nikdy neviděla, nikdo ji nic takového nepředložil, což mám emailem potvrzeno od tajemníka komise,” uvedl pro Neovlivní.cz opoziční zastupitel za Piráty Ondřej Profant.
Redakce už v pondělí informovala (zde »), že stamiliony pro pražské Smart Cities ovládli lidé přímo či nepřímo spojení s hnutím ANO. A to jednak přes městskou firmu Operátor ICT, která bude veřejné peníze rozdělovat. Ale i díky platformě Lepší města, která je jakýmsi mentorem projektu a řídí ji poradkyně primátorky Adriany Krnáčové.
Jen personální náklady pro nově vzniklou projektovou kancelář město přijdou na 43 milionů korun ročně.
Co je projekt Smart Cities |
• Celosvětový koncept, který cílí na zavedení informačních a komunikačních technologií a nástrojů pro efektivnější správu měst a zatažení občanů do jeho tvorby. |
• Chytré město je takové, které chytře, smysluplně a šetrně využívá moderní technologie a přístupy. Ty vedou ke zkvalitnění života, k efektivnějšímu řízení města, k zachování přírodních zdrojů a energetické udržitelnosti. |
• Evropská komise v roce 2011 založila iniciativu, v níž finančně podporuje spolupráci měst, výzkumu, privátního i neziskového sektoru a občanů. |
• Pražští radní schválili, že do projektu vloží v příštích dvou letech 700 milionů korun, z toho jen na platy půjde celkem 86 milionů. |
Hlavním argumentem, proč město projekt Smart Cities neřeší vlastními silami, ale přes městskou společnost, je ten, že to úředníci podle politiků nezvládají. A cena, kterou město za hladký průběh projektu zaplatí, přijde radě adekvátní. Argumentují tím, že kvalitní odborníky prostě v rámci úřednických postů nezaplatí.
“Neustále se tu hovoří o chytrém městu a smart cities agendě. K tomu, aby se ale z Prahy chytré město skutečně stalo, je potřeba ty projekty realizovat a to nejde bez projektové kanceláře. Vytvořit jí v rámci městské firmy a navíc takové, která se zaměřuje na IT, mi přijde jako to nejlepší možné řešení,” prohlásila primátorka Adriana Krnáčová.
Odmítá přitom, že by se město vyvedením projektu ze struktur úřadu zbavilo možnosti jej důsledně kontrolovat. “U každého projektu, kde se očekávají investice, je riziko, že toho někdo bude chtít zneužít a právě proto jsme ale zvolili tuto cestu. O projektech budou informovány všechny strany napříč politickým spektrem, ale samotnou realizaci budou přitom mít na starosti odborníci. Tato cesta mi přijde jako maximálně efektivní a navíc transparentní,” dodala primátorka.
Postup radních popsaných v úvodu tohoto textu při navýšení odměny pro operátora ale naznačuje, jak to může dopadnout v praxi. A co všechno se opozice o projektu ve skutečnosti dozví. Proč o skutečné výši odměny pro operátora rada neinformovala komisi pro ICT zatím nikdo z radních nevysvětlil.
Rada je sice složení ze zástupců ANO, sociální demokracie a Trojkoalice, fakticky ale dokument o stovkách milionů na “Chytré město” protlačili podle magistrátních insiderů politici z hnutí Andreje Babiše. Schválení dokumentu o stovkách milionů bylo nečekaně rychlé. A provázely je podle zjištění Neovlivní.cz klasické zákulisní obchody.
Radní za Stranu zelených Petra Kolínská například dostala od primátorky příslib, že ji podrží v aféře s odvolaným šéfem Institutu plánování a rozvoje Petrem Hlaváčkem. Kolínské se totiž nedaří dotáhnout územní plán a začala čelit tlaku, aby o tuto agendu přišla. Sociální demokraté zase neprotestovali proto, že jim pod palcem zůstaly jiné IT zakázky.