Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Petr Hájek

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy využívá ruská propaganda. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

PETR HÁJEK – BÝVALÝ VICEKANCLÉŘ PREZIDENTA ČESKÉ REPUBLIKY

I v komunitě proruské lobby je Petr Hájek, někdejší pravá ruka hlavy státu Václava Klause, považovaný za radikála. Založil si webový deník Protiproud a v něm píše o totalitních Spojených státech, jejich okupaci Česka či o hrdinném obránci tradičních hodnot, ruském prezidentovi Putinovi. Protiproud dosahuje – na poměry alternativní mediální scény – slušné návštěvnosti.

Počet čtenářů ale není to nejdůležitější – ostatně Hájek se kvůli svým vyhraněným a neotřelým názorům (například že nepochází z opice) netěší v Česku přílišné vážnosti. Pro Kreml má ale jinou cenu. Tím, že Protiproud vydává kromě češtiny i v ruštině, může z něj proruská propaganda jednoduše těžit.

Stačí si třeba prostudovat web Sputnik z dílny oficiálního kremelského mediálního koncernu. V době průjezdu americké kolony přes Českou republiku citoval Hájkova slova o “šokujícím chování v duchu imperiálních manýrů USA, které se k nám chovají jako k protektorátu”.

Hájek už před příjezdem spojenců informoval o kolonizátorech, kteří nás chtějí okupovat. “Naši nebezpeční spojenci se přibližují k hranicím “neposlušné republiky” (.) Ano, nic nového, také jsme to všechno již (nejednou) viděli,” psal bývalý hradní vicekancléř. Jeho výroků už si všimli i v zahraničí, v souvislosti s proruskou lobby je citoval renomovaný server televize BBC či americký deník Los Angeles Times.

Hájek se ale umístil v žebříčku Neovlivní.cz i kvůli svému vlivu na někdejšího prezidenta Václava Klause. Dodnes se oba muži často stýkají.

Hájek ovšem odmítá, že by byl nástrojem ruské propagandy. “Protiproud je otevřený názorový časopis, který se zabývá realitou u nás doma i ve světě z vlastního úhlu pohledu. Jak napovídá jeho název, stojí proti lžím, dezinformacím a manipulacím médií hlavního proudu, která informují o dění ve světě výhradně z pohledu Spojených států či vládnoucích elit Evropské unie,” tvrdí Hájek.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf