Žebříček vlivu v Praze 2016: Číslo 3

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně změnila. Deník Neovlivní.cz přináší aktualizovaný žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města tak, jak vzešly z půlroční vládní krize na magistrátu.

Číslo 3 – Adriana Krnáčová

Narozena 26. září 1960 v Bratislavě, vystudovala výtvarné vědy, od listopadu 2014 je primátorkou hlavního města Prahy za ANO.

Primátoři Prahy zpravidla bývají klíčovou postavou hlavního města. U Adriany Krnáčové se ale záhy po jejím zvolení ukázalo, že fakticky Prahu neřídí.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Adriana Krnáčová

Deník Neovlivní už v dubnu 2015 při sestavování mocenské mapy zveřejnil, že vliv na zásadní události mají tehdejší Babišova pravá ruka pro Prahu Radmila Kleslová a sociální demokrat Karel Březina. Ani po odchodu Kleslové z politiky v lednu 2016 primátorka na první místo v žebříčku nedosáhla.

Každopádně na konci vleklé magistrátní krize, kdy se přispěním zákulisních šachů Kleslové loni v listopadu sesypala pražská koalice, je pozice Adriany Krnáčová zřejmě nejsilnější od jejího nástupu do čela radnice.

S masivní podporou lídra hnutí ANO Andreje Babiše ustála vnitřní puč svých stranických kolegů, které se i nadále snaží v pozadí dirigovat Kleslová. A nakonec si udržela i primátorský řetěz.

Bez Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka, kterého šéf ANO v lednu na poslední chvíli vyslal do boje o Prahu, už by ale dávno skončila. To Faltýnek srovnal pražskou buňku ANO, když jejím členům pohrozil, že v případě dalších rozbrojů je vedení strany připravené organizaci zrušit a ukončit tak jejich čerstvou politickou kariéru.

Za primátorský řetěz získala v bodování Neovlivní.cz 90 procent bodů. Krnáčová nemusí mít neformální vliv a autoritu k tomu, aby díky funkci mohla blokovat nápady zejména socialistů, které se ANO nezamlouvají. Další body může v budoucnu získat za to, že vlivu své funkce začne skutečně využívat. Doposud se tak nedělo. V éře vlády dvojice Březina-Kleslová jejich atakům příliš čelit nedokázala -například obsazení postů v městských firmách šlo tehdy zcela mimo její režii.

Primátorka čistí následky útoku neonacistů. Foto: hnutí ANO

Primátorka čistí následky útoku neonacistů. Foto: hnutí ANO

Během posledního půl roku Adriana Krnáčová začala pracovat i na svém mediálním obrazu, který od nástupu do funkce a po aféře se Škodovým palácem není právě nejlepší. Začala spolupracovat s uznávanými experty na PR a snaží se najít svojí parketu.

Stejně jako na předvolebních bilboardech ale svoji tvář spojuje hlavně s Andrejem Babišem. Kromě toho, že se doprovázejí na řadu společenských akcí, společně pózují i médiím.

Jako třeba zjara v pražské ZOO, kde zrovna narodilo malé slůně. “Velkou” politikou právě zmítala aféra s Babišovým Čapím hnízdem a primátorka s ministrem financí si přizvali deník Blesk, aby je vyfotil, jak kydají hnůj ve sloninci.

Stejně promptně zareagoval její tým na dubnové útoky vandalů na několik pražských podniků, které byly posprejované nacistickými symboly a hanlivými nápisy. Hned druhý den stála primátorka na štaflích a nechala se zvěčnit, jak myje poničené výlohy.

Nakolik se jejímu týmu podaří najít pro Adrianu Krnáčovou skutečnou agendu, aby přesvědčila o tom, že má vizi a dokáže Prahu posunout k městu, kde se příjemně žije, ukáží příští měsíce.

Čtěte také: TOP 10 vlivných v Praze. Jaké je aktuální pořadí? »