Kdo fakticky ovládá Prahu? Tandem K+B

Neúspěšný pokus o sesazení Adriany Krnáčové naplno odhalil to, co insideři vědí už delší dobu: pozice pražské primátorky je tak slabá, že ani členům vlastního klubu ANO nestojí za to, aby její jméno veřejně hájili. Předseda klubu ANO Michal Hašek nejenže se své primátorky nezastal, ale většinu času dokonce ani nebyl v jednacím sále.

Ostatně ani nemusel, dohoda o setrvání Krnáčové ve funkci už byla dávno před hlasováním uzavřená. A sjednali ji dva faktičtí vládci města – socialistický matador Karel Březina a Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše.

Skutečnost, že Adriana Krnáčová Prahu neřídí a místo ní vládne zmiňovaný tandem, vyplynula z dlouhodobého pátrání deníku Neovlivní.cz, který sestavuje mapu vlivu v hlavním městě. (Výsledkem bylo mimo jiné i odhalení primátorčiny aféry s výměnou právníků v kauze Škodova paláce)

Dvojice Březina-Kleslová si hlídá všechna klíčová rozhodnutí spojená s penězi: Jejich jména aktuálně padají v souvislosti s chystaným desetiletým tendrem na svoz odpadu za zhruba 13 miliard korun, na němž do značné míry závisí přežití podniku Pražské služby, kde je město majoritním vlastníkem. Tendr sice formálně navrhla zástupkyně Trojkoalice, když jej ale člen rady Matěj Stropnický při hlasování nepodpořil, byl to Březina, kdo žádal záruky, že se podobná věc nebude opakovat. Kleslová se zase aktivně zapojuje do přípravy pražských stavebních předpisů, oba byli také nominováni do grantových komisí města.

Ani jeden sice není členem Rady (Březina kvůli svému pravomocnému odsouzení, Kleslová kvůli reputaci), tento handicap ale vyřešili snadno. Šéfka pražské buňky ANO je častou návštěvnicí magistrátní kanceláře stranického kolegy a radního Michala Haška.

Březinovu pozici popsali opoziční Piráti slovy: “Jediný, kdo získal lepší přístup na radu je Karel Březina, kvůli němuž koalice změnila jednací řád rady.”

Nástup Kleslové a Březiny přitom usnadnila sama primátorka Krnáčová, která vyklidila pozice. Ještě zkraje roku média psala o napjatém vztahu s Kleslovou, nyní už jej pražští politici hodnotí jako fakticky neexistující. “Primátorka vzdala boj s Kleslovou, ví, že ho u Babiše nemůže vyhrát,” uvedl člen vedení města, který je o zákulisí pražské politiky detailně informovaný.

Adriana Krnáčová nicméně navenek nepřipouští, že by její pozice byla čímkoli svazovaná. “Já dýchám naprosto volně, žadný problém,” napsala v sms zprávě.

Primátorka je navíc oproti Kleslové a Březinovi ve značné nevýhodě; kromě nulových kontaktů v pražské politice a jejím zákulisí, nemá ani detailní přehled o fungování společností, kde má město podíly. Přitom právě Kleslová s Březinou je znají dopodrobna, seděli v orgánech řady z  nich.

“Spojenectví Březiny s Kleslovou je logické. Znají se roky, oba jsou z Prahy 10, a oba jsou faktičtí pražští lídři svých stran. Navíc mají z minulosti vyzkoušeno, že se na sebe mohou spolehnout,” popsal pro Neovlivní.cz fungování tandemu K+B Březinův letitý přítel.

Oficiálně nicméně všichni oslovení koaliční politici tvrdí, že vůdčí osobností Prahy je primátorka. I Karel Březina ji vyjmenovává mezi hlavními partnery za ANO: “Jsou to Adriana Krnáčová, Michal Hašek a Radmila Kleslová. S těmi jednáme.”

Politici ANO pak pozici Adriany Krnáčové a skutečné vládce Prahy odmítají úplně komentovat. A jak vysvětlují to, že ji navenek už nikdo z nich nehájí?

“Je pravda, že to vypadalo blbě, že se paní primátorky nikdo od nás nezastal. Ale mnoho kolegů ještě neumí pořádně veřejně vystupovat, nemají s tím zkušenost,” prohlásil zastupitel za ANO Patrik Nacher.