Chci vyjádřit podporu. Jak Zemanův kancléř lobbuje v miliardové zakázce

Jeden z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana, prezidentův  kancléř Vratislav Mynář lobboval za zájmy soukromé firmy v miliardové zakázce v Kyrgyzstánu. Mynář odeslal do kanceláře kyrgyzského prezidenta dopis, v němž výslovně podporuje českou firmu Liglass Trading. Ta v pondělí získala obří zakázku na výstavbu čtyř vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Mynářovu korespondenci má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Bylo 8. září 2016 a Vratislav Mynář na hlavičkovém papíře prezidentské kanceláře odeslal dopis Saparovi Isakovi Dzhumakadyrovichovi, svému protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva.

Po úvodních zdvořilostních frázích Mynář píše: “Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem.”

O podpisu dohody informovala kancelář kyrgyzského prezidenta na svých webových stránkách. Na snímku Almazbek Atambajev a Michael Smelík. Zdroj: prezident.kg

Střih. 10. července 2017.  Prezident Atambajev o tři čtvrtě roku později podepisuje se šéfem firmy Liglass Trading CZ Michaelem Smelíkem kontrakt na výstavbu hydroelektráren v hodnotě až dvanácti miliard korun.

Mynářova intervence musela mít zjevně velkou váhu. Jak totiž upozornil deník Aktuálně.cz, firmu Liglass Trading CZ na trhu nikdo nezná, neznámá je i mezi odpovědnými státními úředníky.

Jde o dvou set tisícové eseróčko se sídlem v opuštěných sklárenských halách v obci Líšný u Železného Brodu. Webové stránky firmy jsou v “rekonstrukci”.

“Projekt výstavby kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt je pro Kyrgyzstán strategickou investicí. Samotný Liglass nic podobného nikdy předtím nedělal. I velikostně se jedná o úplně jinou ligu – v roce 2014 měla firma tržby jen 345 tisíc korun a ztrátu milion korun, v dalších letech výkazy nezveřejnila,” uvedli autoři zprávy na Aktuálně.cz.

Vratislav Mynář svoji intervenci v příběhu na dotaz Neovlivní.cz potvrdil. Uvedl, že při psaní dopisu byl vedený pouze snahou vyjít vstříc firmě, která je česká a má šanci získat zakázku v zahraničí. Jakýkoli osobní profit striktně popřel.

“Absolutně vylučuji, že bych z toho měl jakýkoli prospěch. Se zástupci společnosti jsem nikdy ani nemluvil. Obrátili se na mě písemně, zda jim jsem schopen pomoci. Sepsal jsem dopis, kterých jsem za svoje působení na Hradě napsal asi dvacet. Nevidím za tím nic špatného,” řekl Mynář.

Celý rozhovor s Vratislavem Mynářem k jeho intervenci najdete tady ».

O firmě Liglass Trading CZ mluvil i prezident Miloš Zeman,  když se s kyrgyzským prezidentem sešel během červnového zahájení výstavy Expo2017. “Bylo to jedno z témat hovoru,” potvrdil státní úředník obeznámený s jednáním.

Zástupci společnosti Liglass Trading CZ o kontraktu nekomunikují. “Naše firma své obchodní aktivity nekomentuje. Vzhledem k medializaci obchodního případu v Kyrgyzstánu ale vydáme tiskové prohlášení,” řekl jeden z vedoucích manažerů firmy Juraj Pavol.

I on nicméně na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že Vratislav Mynář od firmy neobdržel žádný benefit.

Detaily o Mynářově lobbingu již brzy na Neovlivní.cz.