Důchodkyni s EET už Babiš na vládě řešit nechce. Jde rovnou do sněmovny

Poté, co Andrej Babiš se svými změnami v EET narazil v koalici na tuhý odpor premiéra Bohuslava Sobotky, rozhodl se, že je dnes na zasedání kabinetu vůbec nepředloží. Ačkoli jde o koaliční projekt, Babiš se rozhodl kabinet obejít a výjimky navrhnout přímo sněmovně sám. Co na to premiér? Můžeme čekat další vládní střet?

Den před pondělním zasedáním vlády ministr financí Andrej Babiš oznámil, že nehodlá ostatním ministrů předkládat návrh na změny v chystané elektronické evidenci tržeb, jak původně avizoval. A odmítá i požadavek premiéra, aby jej ujistil, je celý projekt navzdory změnám na poslední chvíli připravený a nehrozí obtíže.

“Nerozumím Vašemu požadavku na předložení informace, zda je systém evidence tržeb správně nastaven a plně funkční,” podivil se Babiš v otevřeném dopise, který premiérovi zaslal v neděli. Plné znění na externím odkazu ZDE.

babiseet

Ministra Babiše popudilo, že mu premiér Bohuslava Sobotku vytknul změny na poslední chvíli a také to, že veřejně mluvil o chaosu na ministerstvu financí. “Strašná metoda práce min.financí Babiše. 7dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí,” komentoval ministerský předseda postup ministerstva financí na twitteru. Současně premiér řekl, že žádné Babišem navrhované změny nepodpoří.

Ministr financí zareagoval v nedělním dopise po svém: “Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o pozměňovací návrh podaný poslanci koalice k sněmovnímu tisku č. 873, jehož druhé čtení se předpokládá na programu Poslanecké sněmovny v týdnu od 29. listopadu 2016, nebudu jej předkládat na jednání vlády.”

Mluvčí vlády Martin Ayrer nicméně už dopoledne oznámil, že premiér na svém požadavku trvá. “Na program vlády dnes zařazen bod k projednání-informace ministerstva financí k aktuálnímu stavu přípravy EET a návrhům na změny ze strany MF,” uvedl mluvčí.

Už během průběhu zasedání vlády začaly na sociální sítě přicházet první zprávy. Ministr Mládek debatu označil za “živou”. Odcházející ministr Dientsbier si nebral servítky už vůbec: “Zcela nekompetentní Babiš na vládě: Ignoruji pravidla, obejdu vládu u EET poslaneckým pozměňovákem, dopady na rozpočet neumím vyčíslit.”

Výsledek je nakonec takový, že každý si setrval na svém. Premiér a ministři za ČSSD Babišovy výjimky odmítají, lídr ANO je tedy předloží ve sněmovně sám. Jestli projdou, není vůbec jasné. “ČSSD nepodpoří Babišovy změny v EET, předložené na poslední chvíli. Nechceme aby se z EET stal trhací kalendář,” zdůvodnil postoj socialistů Sobotka.

Ačkoli na přípravě EET ministerstvo pracuje dlouhé měsíce, s výjimkami přišlo až nyní. Mají se týkat drobných živnostníků, jejichž roční tržby se vejdou do čtvrt milionu a přihlásí se k paušální dani. A také e-shopů, u nichž by do evidence nespadaly platby kartou přes internet.

Z pátrání redakce Neovlivní.cz přitom vyplývá, že největší potíž při přípravě elektronických pokladen byl fakt, že úředníci na ministerstvu nedostali jasné zadání. A pokud ano, za pochodu se velmi často měnilo. Detaily naleznete v této zprávě

Ministr Babiš se hájí tím, že připomínky dostal na stůl pozdě. Přišel i s příběhem bezmála devadesátileté důchodkyně z Kladna, která podle něj prodává pro sousedy zeleninu ve své garáži. A na jejím případu Babišovi podle jeho vlastních slov došlo, že musí udělat změny v EET.