Zmrtvýchvstání Islámského státu

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek analyzuje hrozbu ISIS s ohledem na možnou migrační vlnu a teroristické útoky.

Po útoku Hamásu na Izrael, započal tlak na USA, aby stáhly své jednotky z Iráku. Tento krok by vedl k dalšímu posílení pozic Íránu v regionu a pravděpodobně k riziku obnovení Islámského státu v Sýrii.


Nápisy v Sýrii vytvořené bojovníky ISIS Foto: Mohammad Bash / Shutterstock.com

Irácký premiér Mohammed Shia al Sudani oznámil během tiskové konference 28. prosince, že jeho administrativa zahájí proces, na jehož konci bude stažení mezinárodních koaličních sil z Iráku. Na premiéra Sudaniho je vyvíjený tlak na stažení ze strany iráckých milicí podporovaných Íránem. Milice Katáib Hizballáh a Harakat Hizballáh al Nujaba jsou členy islámského odporu Iráku, což je koalice iráckých milicí podporovaných Íránem. Tyto milice využily v posledních týdnech právního, vojenského a politického vlivu, aby dosáhly svého hlavního cíle, tedy ukončení amerického působení v Iráku.

Tento tlak, zejména útoky na americké síly, vytváří cyklus eskalace, který spouští americké sebeobranné útoky na ochranu amerických vojáků. Frakce a milice podporované Íránem pak tyto sebeobranné útoky zkreslují jako porušení irácké suverenity, což vytváří domácí tlak na premiéra Sudaniho, aby odstranil americké síly. Zdá se, že tato taktika slaví úspěch v tom, že Sudani zopakoval názory milicí o Spojených státech.

Premiér uvedl, že sebeobranné útoky jsou porušením irácké suverenity a nejsou v souladu s poradní rolí mezinárodní koalice. Tato tvrzení ignorují skutečnost, že americké síly mají právo na sebeobranu a že íránské použití milicí a zástupců v Iráku k útokům na americké síly v souladu s regionální agendou Teheránu je samo o sobě porušením irácké suverenity. Americké síly jsou v současné době rozmístěny v Iráku pro operace proti ISIS na pozvání irácké vlády. Sudani neposkytl časový plán pro odstranění sil mezinárodní koalice ani nepopsal mechanismus, kterým by měly být odstraněny. Klíčový iránský zástupce a šéf Badr  Hadi al Ameri vyzval iráckou vládu, aby stanovila harmonogram ukončení americké přítomnosti v Iráku. Ameri tvrdil, že irácké bezpečnostní síly (ISF) mohou udržovat bezpečnost v Iráku.

Irácké rozhodnutí o vyhoštění amerických sil velmi pravděpodobně vytvoří prostor pro to, aby se ISIS během 12 až 24 měsíců v Sýrii rychle obnovil a poté ohrozil Irák. Americká vojenská mise v těchto zemích má umožnit trvalou porážku ISIS a to prostřednictvím spolupráce s místními partnery. Americká podpora partnerům v boji proti ISIS v Iráku i Sýrii je zásadní pro úspěšné poražení ISIS.  Americké síly a infrastruktura v Iráku poskytují logistickou podporu, která umožňuje přítomnost amerických sil v Sýrii.

Vyhoštění amerických sil z Iráku by si vyžádalo stažení ze Sýrie, kde se ISIS obnovuje na území ovládaném syrským režimem. Spojené státy a jejich partner v Sýrii ISIS úspěšně zadržely, ale neporazily, a stažení USA ze Sýrie velmi pravděpodobně způsobí rychlé oživení ISIS v Sýrii. Oživující se ISIS by pak mohl znovu ohrozit Irák.

Irácké bezpečnostní síly stále čelí významným nedostatkům v logistice, zpravodajství a palebné podpoře, které brání jejich schopnosti porazit samotný ISIS. Pokud by se opět rozhořel boj s ISIS, tak to pro Evropu znamená, že se zvedne migrační vlna a zvýší se riziko terorismu na Evropské půdě.

Zdroj náhledové foto: Mohammad Bash / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , , ,