Zachrání Babiš na poslední chvíli dotační miliardy pro Agrofert?

Kdo s koho. Už příští úterý by mělo být jasno, nakolik jsou politici schopni zabránit miliardáři Andreji Babišovi, aby vedle své politické kariéry dál budoval své podnikatelské impérium i díky veřejným penězům. Právníci ministra financí vyrukovali s kličkou, na které chtějí celý zákon o střet zájmů shodit.

Babišovi jde přitom o hodně, podstatná část jeho byznysu stojí na dotacích z veřejných peněz. Pokud by zákon omezující podnikání členů vlády prošel, přišel by o miliardy korun. Už před časem se zákon pokusili okrouhat senátoři za ANO, nyní mají zákon v rukou už podruhé poslanci. Projednávat jej začnou příští úterý.

Právníci Andreje Babiše na poslední chvíli přišli s tvrzením, že v chystaném zákoně je chyba, díky níž je právní norma protiústavní. A chtějí na ní novelu shodit.

“Ve Sněmovně vznikla drobná chyba, která má ale dalekosáhlé důsledky. Přehlédli ji i senátoři. Chybí totiž odkaz, v podobě jediného písmene, na vymezený okruh veřejných funkcionářů, jichž se má zákaz týkat,” napsal list Právo s odvoláním na právní analýzy, které s nechal Babiš připravit.

Deník současně dodává, že podle názoru autorů analýzy by díky této chybě byl zákon protiústavní: “Jde o to, že kvůli jednomu vypadlému písmenu v klíčovém paragrafu nebude smět vlastnit média nejen člen vlády, což byl původní úmysl zákonodárce, ale také poslanci, senátoři a celá řada dalších veřejných funkcionářů, na které se zákon o střetu zájmů vztahuje. Tedy třeba členové zastupitelstev všech úrovní, veřejný ochránce práv a jeho zástupce nebo i hradní kancléř.”

Předkladatelé novely – především poslanec a budoucí ministr pro legislativu Jan Chvojka – ale z nejnovější Babišovy finty obavu nemá. Tvrdí totiž, že nejde o chybu, ale o úmysl. “Už když jsem to připravoval, počítal jsem s tím širší okruhem lidí, na které se to bude vztahovat. A nikdo neavizoval, že s tím má nějaký problém. To ANO chtělo aby byl zákon rozšířený na další funkcionáře. Tak nevím, kde je problém,” prohlásil Chvojka.

Rovněž pravicová opozice hodlá příští týden zákon podpořit.