Příběh bytu č. 1306. Jak Babiš věděl, kam chodila Valachová

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová nyní po letech potvrdila v rozhovoru pro SeznamZprávy naši zprávu o tom, že docházela do bytu, který odposlouchávala policie v rámci razie proti údajných dotačním podvodům ve sportu. V roce 2017 jsme v časopise Neovlivní.cz popsali zákulisí celého případu a upozornili na fakt, že tehdejší ministr financí a dnešní premiér Andrej Babiš měl přesné informace o tom, kdo do inkriminovaného bytu na Senovážném náměstí chodil. Jak k nim Babiš přišel? A komu přišla razie v případu, který jde nyní k soudu, vhod? Odemykáme původní text z října 2017.

Když osmatřicetiletý podnikatel Radek T. loni pronajímal luxusní apartmán nedaleko pražského Václavského náměstí, ani ve snu by ho nenapadlo, že jeho byt se zapíše do sportovní historie. Byl to právě byt číslo 1306 v neorenesančním paláci Belwicz, kde policie tajně nahrála hovory mezi fotbalovým bossem Miroslavem Peltou a náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Rozhovory odstartovaly policejní razii, která rozmetala staré pořádky ve sportovním světě.

V apartmánu ve třetím patře paláce se Pelta scházel s Kratochvílovou a řešili, kam mají proudit sportovní dotace. Policie je oba stíhá, že přihrávali veřejné peníze mimo pravidla hry spřízněným sportovním klubům či organizacím. Obviněný je spolu s nimi také nejvlivnější muž českého sportu a poslední velký hráč politického zákulisí Miroslav Jansta. A policie se chystá i na další.

Jenže nejde jen o sport. V příběhu je stále silnější politická linka. A také ta finanční.

Zeptejte se jí, jestli tam byla

Policejní razie přišla v květnu, kdy vrcholila snaha premiéra Bohuslava Sobotky vystrnadit z vlády lídra hnutí ANO Andreje Babiše. A oslabila právě Sobotkovu sociální demokracii. Kvůli dotační kauze rezignovala jeho ministryně Kateřina Valachová, pod jejíž resort sport spadal. Stín obvinění se vznáší nad premiérovým přítelem a vlivným členem pražské ČSSD Karlem Březinou.

Ostatně Andrej Babiš toho hned využil. Tři týdny po razii, když Sobotka zesiloval svůj tlak na jeho odchod z kabinetu a Valachová ještě otálela s demisí, lídr ANO napsal následující tweet: „Valachová NEodstupuje. Už podruhé. To je ta politická kultura. Přitom by stačilo, aby se jí někdo zeptal, jestli byla v tom korupčním bytě.“

Andrej Babiš se trefil.

Kateřina Valachová podle zjištění Neovlivní.cz skutečně v bytě v paláci Belwicz byla. A o její návštěvě v apartmánu prošpikovaném štěnicemi existují i záznamy. „Byla tam několikrát,“ uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

Kontext:

» Obvinění kvůli 11 milionům. Pád posledního velkého hráče
»  Jansta, muž s obří sítí kontaktů
» Vše stojí na lobbismu, říká Jansta
» Jansta: Nic jsem neprovedl, museli mě propustit
» Rozhovor s Janstou: Lídry s vizí v politice nevidím

Kateřina Valachová na přímý dotaz svoji návštěvu na Senovážném náměstí výslovně nepopřela. „Mohu říci, že jsem se v daném bytě nikdy neúčastnila žádné schůzky ve složení pan Pelta a bývalá náměstkyně Kratochvílová. A jestli jsem tam byla za jiných okolností, to se omlouvám, ale na to odpovídat nebudu. Vystupuji v případu jako svědek, byla jsem vypovídat na policii a nevím, co mohu zveřejňovat a co ne,“ řekla Valachová.

Jak to mohl Andrej Babiš vědět? Kromě možného úniku policejních informací k politikovi se nabízí ještě jedna odpověď. Ve stejném paláci má totiž podle zjištění Neovlivní.cz apartmán i Babišova společnost Imoba.

Náhoda? Andrej Babiš to nevysvětlil. Na zaslané dotazy nereagoval.

Do portfolia Imoby, na kterou je dnes psaná Babišova luxusní hacienda Čapí hnízdo, spadá většina politikova nemovitého majetku. Imoba je spolu s holdingem Agrofert od letošního ledna zaparkovaná ve svěřenském fondu, kam Andrej Babiš musel převést svůj majetek kvůli zákonu o střetu zájmů. Mluvit za ni může mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Ani ten ale nebyl sdílný a nechtěl říct, k čemu Imoba svůj byt využívá. „Společnost Imoba je soukromá firma, která se zaměřuje na property management a oblast nemovitostí. Byt na Senovážném náměstí je jednou z jejích investic. Do objektu mimochodem investovalo dalších 10 právnických osob. Nezlobte se, také se vás neptáme, k jakým účelům slouží váš byt a kdo v něm bydlí,“ prohlásil Hanzelka.

Hledá se Sobotkův seznam

V politickém zákulisí se přitom ještě před prázdninami rozjely spekulace, kdo všechno další do bytu chodil. Co tam řešil. A hlavně: kdo teď má odposlechy z tohoto bytu v ruce? A nahrávala tam jen policie? Jinak řečeno – můžou nahrávky z paláce Belwicz sloužit k politickému vydírání?

Největším esem, které se v této souvislosti zmiňuje, je přímo premiér Bohuslav Sobotka. Jedna z verzí dokonce dávala jeho údajnou návštěvu na Senovážném náměstí do souvislosti s jeho překvapivou rezignací na veškeré stranické posty.

Ministerský předseda ale podle informací Neovlivní.cz v tomto bytě nikdy nebyl. „Rozhodně to nebylo v období, kdy byt monitorovala policie,“ uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

To, že byt nenavštívil, nakonec potvrdil i sám Sobotka. „V politice jsem už zažil spoustu nesmyslných a zcela nepravdivých pomluv a fám. A tohle je jedna z nich. Takže úplně mimo realitu, čas a prostor,“ sdělil premiér na dotaz, zda někdy apartmán navštívil.

Policie přitom podle insiderů během vyšetřování kolem jména Bohuslava Sobotky neustále krouží. „Vyšetřovatelé se vyptávali na údajný ‚Sobotkův seznam‘ dotací. Tedy sportovních projektů, na jejichž finanční podpoře mělo záležet přímo premiérovi,“ potvrdil zájem policie jeden z vyslýchaných svědků.

Existenci „Sobotkova seznamu“ ale nikdo z vyslýchaných nepotvrdil. Pro ministerského předsedu je i přesto kauza politicky nepříjemná kvůli ještě jednomu jménu, jímž je Karel Březina. Pražský sociální demokrat, který v žebříčku vlivu v hlavním městě obsazuje pravidelně přední místa, je blízkým osobním přítelem premiéra. A zároveň platil za jeho tykadlo ve sportu.

Karla Březinu policie původně zatkla hned v první „várce“ s Peltou, po několika hodinách jej bez obvinění propustila. Jenže to se má podle zjištění Neovlivní.cz změnit. Bývalý ministr Zemanovy vlády je jedním z dalších podezřelých, které kvůli sportovním dotacím čeká trestní stíhání.

Zatímco politické využití kauzy v jejím průběhu je nasnadě, samotný začátek příběhu s politikou nijak nesouvisí. V jednu chvíli – už skoro před rokem – se protnuly dva případy. Policie dlouhodobě monitorovala fotbalového bosse Peltu kvůli jeho aktivitám v Jablonci, kde vlastní prvoligový fotbalový klub.

A souběžně se kriminalisté dostali k informacím z terénu, že na ministerstvu školství není s dotacemi všechno v pořádku. Původ této informace vychází ze sporů, které mezi sebou osazenstvo vedení resortu mělo.

Mocenská bitva? Jsme teprve v prvním setu

Policie tak obě větve spojila do jednoho příběhu, jehož hlavní obrysy už dnes známe. Co ale známé nebylo, je fakt, že celá kauza přišla vhod hned několika skupinám.

Politickou linku jsme popsali výše. Ta druhá je o vlivu a o penězích. Policejní razie totiž současně přepsala mapu vlivu ve sportu. První dvě místa v žebříčku nejmocnějších lidí v zákulisí tuzemského sportu, který sestavila redakce Neovlivní.cz, do té doby patřila se suverénním náskokem Janstovi s Peltou.

Minimálně Pelta ve sportu skončil, rezignoval už i na post ve fotbalové asociaci. A možnost, že by se dokázal po letech dostat zpět, je krajně nepravděpodobná. Mnozí sportovní funkcionáři přiznávají, že se teď budou všichni bát se s ním veřejně spojovat.

To částečně platí i pro šéfa sportovní unie Janstu. Jeho oslabení už využil třeba předseda olympioniků Jiří Kejval, funkcionář s mimořádně slabou pozicí ve sportovním světě. Janstovi podle zákulisních zpráv ani nezavolal a veřejně začal mluvit o tom, že jsou mu krajně nepříjemné věty z odposlechů, které šéf sportovní unie v rozhovorech s náměstkyní Kratochvílovou pronášel. Šlo zejména o Janstovy výroky „pokrátíme olympijský výbor“ na úkor jeho sportovní unie.

Insideři proto považují za skoro jisté, že to bylo vyhlášení války mezi Janstou a Kejvalem. Její výsledky – stejně jako nové pořadí žebříčku vlivu ve sportu – ale budou známy až po říjnových volbách. V nich se totiž mimo jiné hraje o to, jestli vznikne jakési ministerstvo sportu, jak o tom uvažovali někteří politici ANO. Nebo agentura podobná Czech Investu, ale podřízená přímo Úřadu vlády. Fakticky se však celá debata točí jen kolem toho, kdo bude mít pod palcem státní peníze tekoucí do sportu. Peníze, které někteří politici dokážou využít v politický prospěch.

Časový distanc ohledně svých prognóz si minimálně do voleb zatím udržují i matadoři mezi sportovními funkcionáři. „Nechci hodnocením předbíhat. Sportovní terminologií jsme teprve v prvním setu. Ale určitě se objevují snahy změnit mocenské vztahy ve sportovním prostředí,“ říká dlouholetý sportovní manažer Miroslav Černošek, do jehož stáje patří například tenistka Petra Kvitová.

Hraje se o 40 miliard. Mimo jiné

Kromě státních dotací se pak hraje ještě o další peníze – ty, na kterých sedí Jansta v čele České unie sportu. Unie vlastní poslední „erární“ majetek, který stojí za to. A na který si už dlouhou dobu a zatím marně myslí řada zájmových skupin.

Jde o nemovitosti, sportovní a rekreační areály, jejichž tržní hodnotu sami lidé z unie odhadují až na čtyřicet miliard korun. Odstavením Jansty by se dveře k těmto lukrativním majetkům – z nichž ty nejlepší jsou v horských střediscích – minimálně pootevřely.

Ostatně už zkraje roku sportovní unie svedla první veřejně známou bitvu, a to o pozemky ve skiareálu v Harrachově. „Sporné pozemky se snaží získat subjekty, kterým se před lety nepodařilo ovládnout skiareály ve Špindlerově Mlýně a Peci pod Sněžkou. Ty pozemky jsou samozřejmě zajímavé pro další prodej developerům,“ komentoval to tehdy Jansta, jména protistrany ale nezveřejnil.

Dnes se o možných souvislostech a pozadí svého trestního stíhání bavit nechce. „Jsou to jen spekulace. Nezabývám se tím, řeším důležitější věci.  Třeba to, jak odvrátit krach českého sportu,“ prohlásil.

V tom mu přitakávají i další sportovní bafuňáři. „Pro sport je to celé fatální průšvih. Spousta spolků je na pokraji bankrotu. Kdo je dnes sportovním funkcionářem, je v očích veřejnosti hovado. A pak shánějte pro sport peníze. Udělali ze sportu toxické prostředí. Ale sport je jen obětí několika politiků, kteří to do této situace dostali,“ nebere si servítky předseda tenisového svazu Ivo Kaderka.

Ačkoli Kaderka proslul svými nevybíravými výroky na adresu řady slavných sportovců a mnozí jej řadí mezi šíbry, kteří umějí propojovat svět sportu a politiky, v jedné věci má pravdu. Situace, v jaké se tuzemský sport po policejní razii ocitl, jde skutečně na vrub politikům. Po pádu Sazky, z níž stát dlouho sport financoval, nebyli schopni nastavit nový systém s jasnými pravidly a pro nejrůznější vykuky tak sami vytvořili prostor.

A letos na to po policejní razii doplatili jak velcí hráči, tak malé spolky. Mezi ty první patří výše zmiňovaný manažer Černošek, který stojí za projektem multifunkční sportovní haly za více než 100 milionů v Prostějově. Ministerstvo školství mu původně přislíbilo, že peníze na halu dostane, po policejní operaci se k tomu nemá. Příslib byl jen ústní.

„Finanční a vztahová situace v českém sportu negativně ovlivňuje celou řadu projektů, a to včetně výstavby haly v Prostějově, i když je celý projekt v souladu se zákonem a všemi pravidly,“ říká opatrně Černošek.

Halu buduje společně s Olomouckým krajem a městem Prostějov. Chybějící dotaci prozatím vyřešil bezúročnou půjčkou ze svého tenisového klubu.

Podobně dopadli i na Jilemnicku, kde už ale měli dvacetimilionovou dotaci na rekonstrukci sportovního areálu Hraběnka přiklepnutou. Kateřina Valachová ale celý program zastavila.

„Doufám, že zvítězí zdravý rozum a peníze nám přijdou. Nemůžeme přeci pykat za něco, co jsme nezpůsobili. Věřím však, že do konce roku budeme stavbu kolaudovat,“ citoval iDnes.cz jilemnického radního Aleše Vaňka, který má projekt rekonstrukce Hraběnky na starosti.

V Jilemnici si ovšem na rozdíl od Prostějova nemají kde půjčit.

Nechci s nimi mít nic společného

A teď zpátky na začátek. Věděl podnikatel Radek T., kdo bude ve skutečnosti obývat jeho luxusní apartmán na Senovážném náměstí, kde to všechno začalo?

„Ne, vůbec ty lidi neznám. Pana Peltu jsem v životě neviděl,“ bránil se podnikatel, když ho redakce vypátrala.

Radek T. říká, že byt v centru Prahy pořídila jeho rodina k pronájmu. „Všechno jde přes realitku, na všechno mám doklady, nic nezařizuji a s nikým nejednám. V tomhle případě si to od realitky pronajala fotbalová asociace. To, že to bylo pro pana Peltu a někoho dalšího, to jsem vůbec nevěděl. A můj právník mi říkal, ať nikde neuvádíte moje jméno. Nechci s tím mít nic společného.“