Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 15. týdnu roku 2015

Byl to týden, který si pro sebe v médiích ukořistili dva nejvýraznější muži současné politiky. Prezident Miloš Zeman se svou velikonoční diplomatickou nadílkou. A Andrej Babiš novelou zákona o spotřebních daních, o níž i noviny z Babišova vydavatelství napsaly, že se stala “dosud největším reputačním problémem jeho politické kariéry”. Jde o Biopaliva a Agrofert, jestli si rozumíme.

Tolik ze zpráv, které jste na Neovlivni.cz nečetli.

“URNA, nic nedělej, nic nedělej.” “Tak jsme v prdeli.“

shutterstock_163041848

Co jste si u nás přečíst mohli, je téma, které v úterý rezonovalo na sociálních sítích a jehož podstata tkví ve slovní výměně hlavních aktérů zachycené v nadtitulku.

Totiž: Vysoký trest pro komplice Davida Ratha – exposlance Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou), kterým soud coby organizátorům korupce obrovského rozsahu vyměřil 7,5 roku natvrdo a propadnutí majetku.

Na Neovlivni.cz jsme reagovali analýzou, jak lze ve světle verdiktu nahlédnout soudem samostatně řešený případ exhejtmana Ratha. “Řetězec důkazů je v případě všech tří hlavních aktérů stejný a v podstatě ‘zcela uzavřený’: byly nalezeny peníze, odposlechy aktérů jednoznačně dokládaly, že šlo o úplatky a vše ještě podpořila svým svědectvím spolupracující obviněná,” napsala šéfredaktorka Sabina Slonková, která příběh zpracovala v knize Spis Rath. “Jedinou šancí na alespoň částečný úspěch bylo vyřadit ze spisu odposlechy, aby nemohly být použity jako důkaz. Obhájci se o to sice snažili, ale neuspěli.”

Index vlivu

TOP 10 v justici: Tomáš Gřivna

Prvními jmény jsme odstartovali seriál TOP 10 v české justici.

Žebříček obsahuje jména širší veřejnosti prakticky neznámá. Ale i právníky, kteří se v hlavních zprávách objevují pravidelně. První desítka nejvlivnějších mužů a žen české justice postihuje obě oblasti vlivu: mocenský i ten intelektuální. Jedním z důležitých kriterií v interním měření bylo, zda hodnocení právníci své schopnosti uplatňují jen ve vlastním byznysu nebo je dávají k dispozici “celé společnosti”. A také, jak své – často brilantní – právní názory dokáží přetavit v reálný úspěch. Tedy je prosadit v praxi.

Desátou příčku obsadil advokát Tomáš Gřivna, “číslem devět” pak je nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Babišův střet zájmu

babisfoto

Nebojte se, tentokrát nejde o biopaliva. Zjistili jsme ovšem, že soukromý byznys Andreje Babiše sponzorují státní firmy. I takové, které má pod sebou přímo Babišovo ministerstvo financí.

Společnosti ČEZ, ČEPS a Čepro byly v uplynulých měsících partnery na eventových akcích Babišova vydavatelského domu MAFRA. Oslovené státní firmy následně na dotaz Neovlivní.cz potvrdily, že partnerství na Babišových eventech bylo spojeno s finančními příspěvky.

Případ nadzvedl koaliční partnery ANO ve vládě: šéf lidovců Pavel Bělobrádek použil výraz „flagrantní střet zájmů“, šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka zase řekl, že kvůli této věci svolá koaliční schůzku. O vysvětlení žádali i pohoršení poslanci.

Zjevně rozčilený lídr hnutí ANO, který se dostal pod tlak hned po návratu z lyžovačky, nakonec prohlásil, že státem ovládaným firmám doporučí, aby napříště na akce jeho mediálního domu nepřispívaly. A že ČEZu odnese osobně 200 tisíc korun, které energetický gigant na jednu z akcí dal.

O Krnáčové snad ani nemluvme

shutterstock_246895318

Důsledně sledujeme vývoj v případu Škodův palác, v němž primátorka Prahy na objednávku protistrany dohadovala výměnu právníků.

Zatímco opozice se na začátku příštího týdne pokusí Krnáčovou sesadit, vlastní partaj je bohorovná. “Dejte mi pokoj s vaším Škodovým palácem, vůbec mě ta kauza nezajímá. Já to neřeším,” reagoval ve středu na dotaz Neovlivní.cz, co si o postupu Krnáčové myslí, její stranický vůdce Babiš. Další zástupci ANO pak raději mlčí. V případu už padlo trestní oznámení.